6 málo známych fóbií súvisiacich so zvieratami: Od strachu zo psov až po strach z rýb

293

Strach zo zvierat je bežným javom, no existujú fóbie, ktoré sú menej známe, ale rovnako intenzívne. Predstavujeme vám 6zaujímavých fóbií, ktoré súvisia so zvieratami.

Cynofóbia – Strach zo psov

Táto fóbia sa odohráva na pozadí intenzívnej úzkosti pri stretnutí so psom. Často ju spúšťajú minulé negatívne zážitky, ako sú útoky alebo hrozby zo strany psa. Postihnuté osoby môžu zažívať búšenie srdca, potenie alebo dokonca panický útek pri pohľade na psa.

dog's face
Autor tejto fotografie je Milli

Ailurofóbia – Strach z mačiek

Ailurofóbia sa vyznačuje intenzívnym strachom z mačiek, ktorý nemusí byť spojený s konkrétnou zlou skúsenosťou. Postihnutí jedinci môžu cítiť extrémnu úzkosť pri vidine mačky, čo vedie k fyzickým symptómom ako sú zvýšený tep a potenie.

b9bbd2be a68e 4d2c ad85 f43000cb8d55
Autor tejto fotografie je Alex Balan

Alektrofóbia – Strach z kuraťa

Alektrofóbia, menej bežná, ale zato intenzívna fóbia, zahŕňa strach z kuraťa alebo obecný strach z vtákov. Môže byť spôsobená skúsenosťou, kde jedinec bol napadnutý alebo sa cítil ohrozený vtákom.

bird, chicks, baby chicken
Autor tejto fotografie je onefox

Skolecifóbia – Strach z červov

Ľudia trpiaci skolecifóbiou majú iracionálny strach z červov, najmä v kontexte ich prítomnosti na tele alebo v blízkosti jedla. Tento strach môže vyvolať silnú nevoľnosť alebo odpor.

brown dried leaves on persons hand
Autor tejto fotografie je sippakorn yamkasikorn

 

Apifóbia – Strach z včiel

Apifóbia je charakterizovaná extrémnym strachom z včiel alebo os. Postihnuté osoby môžu podnikať drastické kroky, aby sa vyhli akémukoľvek potenciálnemu stretnutiu s týmito hmyzmi, čo často vedie k obmedzeniu aktivít vonku.

236f7606 7dfe 4eaa 8f79 4945c5a48970
Autor tejto fotografie je Joel Olives

Ichtyofóbia – Strach z rýb

Ichtyofóbia zahŕňa silný strach alebo odpor voči rybám. Postihnutí jedinci môžu mať obavy z plávania v otvorených vodách alebo dokonca z návštevy akvárií, kde by mohli byť ryby prítomné.

fish, underwater, corals
Autor tejto fotografie je joakant

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.