Znepokojivé stravovacie návyky panujúce vo zvieracej ríši. Čím sú jednotlivé druhy výnimočné?

8860

Občas sa vyskytne, že aj ľudia zjedia niečo, čo by niekomu inému prišlo absolútne nechutné – počnúc istými morskými plodmi cez hmyz možno až po mozgy. Prečo by sme sa teda mali čudovať niektorým zvláštnym, menej tradičným až prekvapivým spôsobom stravovania, ktoré môžeme u zvierat vidieť? 

Ich jedálniček môže byť skutočne pestrý. V neposlednom rade aj spôsob lovu alebo spracovania koristi či predmetu potravy krátko pred zjedením. Napokon sami uvidíte ako to má príroda a jednotlivé zvieracie druhy vymyslené. 

Včely a motýle, ktoré vyhľadávajú slzy iných druhov zvierat

brown and black turtle on green grass during daytime
Autor tejto fotografie je Marcus Dietachmair

Môže to znieť dokonca tak trochu dramaticky, no niektoré druhy včiel a hlavne motýle naozaj vyhľadávajú iné druhy (príkladom sú motýle žijúce na území Amazónie), napríklad korytnačky, len preto, aby sa živili sekrétom, ktoré ich oči produkujú. Ďalším príkladom sú motýle žijúce na území Kostariky, ktoré za týmto účelom vyhľadávajú krokodíly. 

Keď sa vedci zamýšľali nad tým, aký dôvod by sa za týmto správaním mohol skrývať, prišli na toto – pravdepodobne ide o doplnenie soli, ktorá sa v slzách prirodzene nachádza, pretože sami nie sú schopné vo svojej prirodzenej strave prijať potrebné množstvo sodíka. 

Istý druh pinky si pochutnáva na krvi 

vampire finches wpy54 full width
Zdroj: naturalhistorymuseum.com

Na Galapágskych ostrovoch žijú pinky, ktoré si (podľa nás ľudí) vyvinuli pomerne nepríjemný zvyk. Svoj ostrý zobák využívajú na to, aby sa preklovali cez kožu iných vtákov, pričom sa chcú dostať k ich krvi. Jedným z dôvodov prečo to robia môže byť nedostatok potravy (týmto si dopĺňajú potrebné živiny). Okrem toho, že sa kŕmia krvou nie zriedka aj požerú nenarodené mláďatá. 

Parazit živiaci sa tkanivom v oku žraloka

copepod
Zdroj: wikimedia common

Už len tá predstava je nadmieru ohavná! Ommatokoita elongata – taký je taxonomický názov parazita, dlhého vyše 5 centimetrov, ktorý sa zavŕtava do očných buliev žralokov. Svojmu hostiteľovi požiera rohovku, čím mu vo veľmi krátkej dobe spôsobí slepotu. Prekvapivé je, že žraloci to dokážu pomerne dobre tolerovať a prežiť aj bez zraku. 

Červone požierajú kožu svojej matky

cervon
Zdroj: shutterstock

Pripomínajú obrovské dážďovky, no taxonomicky ich radíme k stavovcov, konkrétne k obojživelníkom. Žijú hlavne pod zemou a nájsť ich môžeme v Strednej i Južnej Amerike, ale napríklad aj v juhovýchodnej Ázii. Červone konzumujú hlavne rôzne červy, termity a iné druhy hmyzu. 

Existuje však druh červoňov, ktorý si pochutnáva na inej “špecialite” – ako larvy zlúpnu kožu svojej matky. Tá im poskytne potrebné živiny. Keďže jej koža v priebehu troch dňoch dorastie, až taká tragédia to nie je. Niekto kŕmi svoje deti mliekom a niekto kožou. 

Makaky si umývajú jedlo

brown monkey on green plant during daytime
Autor tejto fotografie je Aziz Homaily

Makaky majú skutočne veľké množstvo čŕt spoločných s ľuďmi. Ako príklad by sme mohli uviesť, že milujú kúpanie v horúcich prameňoch a rovnako tak sa i počas zimy hrajú so snehom a vytvárajú snehové gule. Tiež je o nich známe, že predtým ako zjedia nejaké jedlo si ho dôkladne poumývajú v slanej vode – je dokázané, že týmto spôsobom sa snažia z jedla odstrániť nečistoty. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.