Sucho a tým spôsobená nízka hladina vody odkryla v Iraku vzácny 3 400 rokov starý palác

1399

Len v týchto dňoch odkrylo v regióne Kurdistan, ktorý sa nachádza v Iraku, 3 400 rokov starý palác po tom, ako rapídne poklesla hladina vody. Sucho tam už totiž panovalo veľmi dlho. Objav ruín v nádrži Mosul Dam na brehu rieky Tigris vyvolal obrovský záujem a začalo sa so spontánnymi archeologickými vykopávkami.

Je to zaujímavý objav aj kvôli tomu, že objasní fakty z čias Mittaniho impéria, ktoré je jedno z najmenej preskúmaných ríš starovekého Blízkeho východu. „Tento nález je jedným z najvýznamnejších archeologických nálezov v regióne za posledné desaťročia,“ uviedol kurdský archeológ Hasan Ahmed Qasim. Palác pôvodne stál len 65 metrov od rieky na vyvýšenej terase.

Archeologička Ivana Puljiz opisuje palác, známy ako Kemune, ako starostlivo navrhnutú budovu s bahnitými murovanými stenami do približne dvoch metrov. Niektoré steny sú však viac ako dva metre vysoké a rôzne miestnosti majú omietnuté steny. Tím archeológov tam našiel aj nástenné maľby v odtieňoch červenej a modrej, ktoré boli v tom čase pravdepodobne spoločným znakom palácov, ale zriedkakedy sa našli takto zachované. „Kemune je len druhým miestom v regióne, kde boli objavené nástenné maľby z obdobia Mittaniho,“ povedala Puljiz.

Okrem iného tam objavili aj desať hlinených tabliet pokrytých starovekým systémom písania. Fotografie s vysokým rozlíšením boli následne zaslané do Nemecka na preklad. „Dúfame, že z textov získame informácie o vnútornej štruktúre Mittaniho ríše, ekonomickej organizácii ako aj vzťahu mettánskeho kapitálu k administratívnym centrám v susedných regiónoch,“ dodala táto archeologička. Archeológovia sa prvýkrát dozvedeli o tomto mieste až v roku 2010, keď sa hladiny vody držali veľmi nízko. S prácami síce začali, no nález čoskoro opäť zaplavilo. Až teraz sa podarilo odhaliť oveľa viac.

Zdroj

Foto: Youtube

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre