Svet očami zvierat: Tieto schopnosti im môžeme závidieť

7420

Zvieratá obývajú tento svet s nami, no viete aký je ich pohľad na okolitý svet? Ich zmysly sa líšia od našich, čo znamená, že ich vnímanie sveta je úplne odlišné. Ak chcete vedieť, ako vás vníma otravná mucha, ktorú sa práve snažíte zabiť, v nasledujúcich riadkoch sa to dozviete.

Hady

Hady majú úžasnú schopnosť vidieť teplo. Ich termo videnie im umožňuje detekovať tepelo, ktoré vychádza z ich koristi. Táto schopnosť je pre hady mimoriadne dôležitá, pretože im umožňuje loviť aj v úplnej tme. Ich tepelné vnímanie im poskytuje obraz sveta založený na teplotných rozdieloch, čo sa ukazuje ako vynikajúci nástroj na prežitie v ich prostredí.

Zdroj: YouTube

Kravy

Kravy majú výnimočne široký zorný uhol, ktorý im umožňuje vidieť do širokého okolia. Avšak ich schopnosť zaostrovať na blízke predmety je obmedzená. Navyše, kravy sú mierne dichromatické, čo znamená, že vnímajú svet v dvoch základných farbách – modrej a žltej. Pre ne je zrejmé, že svet je trochu iný, ale ich zrak im stále umožňuje orientáciu v ich prostredí.

Zdroj: YouTube

Kone

Kone majú vynikajúce zrakové vnímanie. Ich oči sú umiestnené bočne, čo im poskytuje takmer 360-stupňový pohľad na svet. Okrem toho majú vysoký podiel tyčiniek v ich očiach, čo znamená, že majú vynikajúcu nočnú videnie. Ich schopnosť vidieť pohyb je tiež pôsobivá, pretože majú vyvinutý veľký počet buniek citlivých na rýchlosť. A podobne ako kravy vidia svet v modrej a žltej.

Zdroj: YouTube

Psy

Psy majú v porovnaní s ľuďmi menej farebného vnímania, no ich schopnosť vnímať pohyb je oveľa lepšia. Vďaka vysokému podielu tyčiniek majú výborné nočné videnie. Avšak to, čo majú psy oveľa lepšie ako my, je ich vynikajúci čuch. Sú schopní zachytiť najjemnejšie vône a rozlíšiť jednotlivé zápachy. Preto je pre nich čuchové vnímanie veľmi dôležité a slúži im na navigáciu a rozpoznanie prostredia.

Zdroj: YouTube

Mačky

Mačky sú vynikajúcimi nočnými lovcamii. Ich oči sú vybavené vrstvou zrkadlových buniek nazývanou tapetum lucidum, ktorá zlepšuje ich nočné videnie. Táto vrstva odráža svetlo a zvyšuje množstvo svetla dopadajúceho na ich svetelné receptorové bunky, čo im umožňuje vidieť aj pri slabom svetle. Mačky majú tiež vynikajúce periférne videnie čo im pomáha ako lovcovi byť stále v pozore.

Zdroj: YouTube

Včely

Včely majú úžasnú schopnosť vidieť ultrafialové svetlo. Ich oči sú citlivé na ultrafialové žiarenie, čo im umožňuje vidieť vzory a značky na kvetoch, ktoré sú pre ľudské oko neviditeľné. Napríklad červené kvety vnímajú ako modré.

Zdroj: YouTube

Muchy

Mnohé druhy múch majú sférické oči, ktoré im umožňujú vidieť vo viacerých smeroch súčasne. Týmto spôsobom majú vynikajúce periférne videnie. Sú schopné rýchlo zaznamenať aj najmenšie pohyby. Ako je to možné? Mucha vidí svet spomalene. Takže ak sa sa ju snažíte zabiť rýchlym pohybom ona tento pohyb vidí oveľa pomalšie a ľahko sa vám vyhne.

Zdroj: YouTube

Chameleón

Chameleóni majú jedinečnú schopnosť nezávisle pohybovať svojimi očami. Každé oko môže sa sústrediť na iný objekt, čo im umožňuje mať široký zorný uhol a sledovať viacero vecí naraz. Takto dokáže lepšie vnímať nebezpečenstvo z každej strany.

Zdroj: YouTube

Svet zvierat je plný rôznorodých spôsobov vnímania. Tieto rozdiely nám poskytujú fascinujúci pohľad na to, ako sa zvieratá vyvinuli a a ako je každé z nich je prispôsobené na svoj spôsob života.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre