Ľudstvo vyhubilo krásny živočíšny druh: Na svete žijú posledné 3 nosorožce biele

16349

Keňa je domovom posledných troch nosorožcov bielych na celom svete. Tieto tri nosorožce zostávajú celý čas pod dohľadom a s ťažko ozbrojenej stráže, ktorá dohliadaja na to, aby ich nevyhubili pytliaci, a to všetko len 196 kilometrov od hlavného mesta Kene.

Foto: twitter.com
Foto: twitter.com

Nosorožce sú tri, samec pomenovaný Sudan má 43 rokov, a samice Najin, ktorá má 27 a jej mláďa, ktoré má 13 rokov. Toto sú posledné tri nosorožce biele na celom svete. Viac ich už nie je ani v rezerváciách, zoo alebo kdekoľvek inde. Samec Sudan je už príliš starý, pokusy s rozmnožovaním vyšli ako neúspešné. Keďže bez samca to nejde, reprodukcia nosorožcov bielych je nemožná. V skutočnosti sme svedkovia vyhynutia tohto druhu.

Foto:tylerdanielblack.wordpress.com
Foto:tylerdanielblack.wordpress.com
Foto: .theplaidzebra.com
Foto: .theplaidzebra.com

 

Podľa správy OSN 2014 a Interpolu, okolo 1300 nosorožcov bielych bolo v Afrike zabitých nelegálne, a to len minulý rok. Okrem toho, 20 až 25 tisíc slonov je každoročne v Afrike vyvraždených. V tejto súvislosti, pre celý africký kontinent vypracovali ucelenú akciu o boji proti pytliactvu. Aby sa ukončil obchod so slonovinou, Keňa uložila prísnejšie tresty pre lov divokej zvery, či obchodovania s predmetmi z divokých zvierat. Okrem toho, že tieto opatrenia majú vyriešiť problém s pytliactvom, majú zlepšiť aj ekonomiku krajiny, ktorá je udržateľná len na základe cestovného ruchu.

Foto:duckofminerva.com
Foto:duckofminerva.com

 

Foto:nwexaminer.com
Foto:nwexaminer.com

Anti-pytliacke opatrenia však nevedia problém úplne vyriešiť. Problémom je dopyt po slonovine a rohoch nosorožcov v Ázii. Odborníci tvrdia, že dopyt začne klesať v priebehu jedného až piatich rokov. Medzitým, chce krajina spáliť 120 ton slonoviny v Národnom parku v Nairobi a odradiť tak od pytliactva a nelegálneho obchodu. Keňa zakázala obchod so slonovinou pred 25 rokmi.

 

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

2 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Maja75
19. júna 2016 4:52

To mi nejako nesedí. Píšu, že za minulý rok bolo zabitých 1.300 nosorožcov bielych. Citácia:“Podľa správy OSN 2014 a Interpolu, okolo 1300 nosorožcov bielych bolo v Afrike zabitých nelegálne, a to len minulý rok.“ A naraz sú len 3 kusy z toho 2 v ZOO??? To doteraz sedeli na zadkoch a kašlali na to- veď z toho majú úplatky všetci, od miestnych politikov, policajtov, sprievodcov, ochranárov? Kde boli so samopalmi minulý rok??? Prečo nestrážili tých 1.300 kusov? Čo teraz šaškujú a fotia sa pri jednom prestárlom samcovi a robia smutné divadielko??? Niečo tu nesadí a niečo v tom strašne smrdí. A nebude to nosorožie hofno, ale nenežranosť a korupcia miestnych obyvateľov.

modryslon
10. mája 2017 9:39

Toto je popletený článok, posledné tri sú nosorožce biele severského poddruhu. Biely (alebo tuponosý) nosorožec, južného typu, je inak najbežnejší nosorožec, je ich do 20 tisíc.