Svetová značka Apple prišla o svojho hlavného dizajnéra, Jon Ive odchádza a zakladá vlastnú spoločnosť

407

Koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia vyvinul Apple svoj prvý osobný počítač. Prvý iMac výrazne zmenil svet technológii. Navrhol ho britský dizajnér menom Jony Ive v roku 1998. So značkou Apple bol spätý až do dnešných dní, no všetko sa mení.

Foto od Wikimedia

Spoločnosť však oznámila, že Ive zo spoločnosti po takmer 30 rokoch definitívne odchádza. Jeden z hlavných pilierov celého úspechu tejto celosvetovej značky sa rozhodol vydať vlastnou cestou a venovať sa najmä svojej novej spoločnosti, aj keď spolupráca s Apple bude pokračovať. Jeho nová firma údajne počíta s touto značkou ako s hlavným klientom. Celé roky sa venoval dizajnovaniu výrobkov, bol hlavným dizajnérom. Hodnota značky okamžite o niekoľko miliónov klesla. „Jonyho návrhárska prísnosť pomohla urobiť zo spoločnosti Apple prvú biliónovú spoločnosť,“ povedal hlavný kurátor londýnskeho múzea dizajnu Justin McGuirk.

Apple vydal iPod v roku 2001, iPod Mini v roku 2004 a prvý iPhone v roku 2007. Pri všetkých týchto prevratných výrobkoch bol aj samotný Jon. Na každom jednom produkte pracoval veľmi prísne a venoval sa každému detailu, a to od iPhonov cez iPady až po hodinky Apple Watch. Za najväčší míľnik v tvorbe Jona však považuje Justin práve iPod, ktorý vďaka nemu je taký, aký je. Avšak, dalo by sa povedať, že to najväčšie šialenstvo pravdepodobne vyvolal v roku 2007 prvý iPhone. Práve takýmto ľuďom sa často dostáva veľmi malá pozornosť, takže určite mnohí ani netušia, resp. netušili, že práve Jon Ive má jednu z najväčších zásluh na úspechu celej firmy.

Ive sa vyjadril, že sa bude venovať svojej vlastnej spoločnosti so sídlom v Kalifornii a nazýva sa LoveFrom. Tá je alebo bude zameraná na dizajn, no venovať sa bude aj iným kreatívnym projektom. Spoločnosť oficiálne začne fungovať v roku 2020.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre