Taiwan sa rozhodol do roku 2030 úplne zakázať jednorázové plastové predmety

228

Taiwan plánuje do roku 2030 zakázať jednorázové plastové predmety vrátane slamiek, pohárov a nákupných tašiek, správu uviedli úradníci.

Je to najnovší cieľ a tlak zo strany Taiwanu, aby sa tým znížil odpad a znečistenie po zavedení recyklačného programu a poplatkov za plastové vrecká.

plastic bags fotografia
Foto od velkr0

Ekológia ostrova sa rozšírila aj na obmedzenie používania kadidla v chrámoch a na festivaloch kvôli ochrane verejného zdravia. Tento nový plán prinúti hlavne reštauračné zariadenia, aby prestali poskytovať plastové slamky od roku 2019. Je to požiadavka, ktorá sa rozšíri do všetkých reštaurácií už v roku 2020.

Spotrebitelia budú musieť zaplatiť za všetky slamky, plastové nákupné tašky, jednorazové nádoby a poháre od roku 2025, pred úplným zákazom používania týchto plastov o päť rokov neskôr. To všetko chcú dosiahnuť podľa plánu vládnej správy ochrany životného prostredia (EPA).

„Cieľom je do roku 2030 zaviesť všeobecný zákaz, aby sa výrazne znížilo množstvo plastového odpadu, ktorý znečisťuje oceán a taktiež vstupuje do potravinového reťazca, ktorý ovplyvňuje ľudské zdravie,“ povedala Lai Ying-ying, úradníčka EPA, ktorá dohliada na tento nový program.

Podľa Lai, každý občan použije v priemere každoročne 700 plastových vriec. Cieľom EPA je do roku 2025 znížiť tento počet na 100 a do roku 2030 na nulu.

Vláda už zakázala voľné plastové nákupné tašky v maloobchodných predajniach vrátane supermarketov a väčších obchodov. Tento rok rozšírila svoju pôsobnosť aj na menšie podniky, a to na pekárenské a nápojové obchody.

Ostrov začal recyklovať plasty a tlačí na to, aby sa redukovali plastové predmety na jedno použitie. Podľa EPA bolo v minulom roku recyklovaných takmer 200 000 tón plastových predmetov.

Zdroj: goodnewsnetwork

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre