Odhaľovanie fascinujúcich tajomstiev cirkadiánneho rytmu: Prekvapujúce fakty, o ktorých ste nevedeli

666

Cirkadiánny rytmus sú v podstate vnútorné hodiny, vďaka ktorým sa v noci cítime unavení a cez deň bdelí. Cirkadiánny rytmus je mimoriadne zložitý mechanizmus s vnútorným kontrolným systémom, ktorý reaguje na vonkajšie signály. Napriek jeho zložitosti sa vedci domnievajú, že cirkadiánny rytmus je jednou z najprimitívnejších adaptácií života. Všetky živé organizmy majú cirkadiánny rytmus, vrátane živočíchov všetkých veľkostí, rastlín a dokonca aj húb a baktérií.

Tieto vnútorné „hodiny“ regulujú viac než len spánok – na cirkadiánny rytmus sa spoliehame pri regulácii metabolizmu, hladiny inzulínu a glukózy, produkcie hormónov, telesnej teploty, aktivity mozgových vĺn a regenerácie buniek. Takmer všetky naše biologické procesy môžu súvisieť s cirkadiánnym rytmom a narušenie týchto biologických rytmov môže viesť k vážnym zdravotným problémom.

Čítajte teda ďalej a dozviete sa, čo robia vaše cirkadiánne hodiny a ako ich udržať v správnom chode – môže to byť skutočne otázka života a smrti.

Ak sú vaše hodiny nezosynchronizované, môžete starnúť rýchlejšie

Vedci zistili, že cirkadiánny rytmus riadi diferenciáciu kmeňových buniek v koži. Ak sú vaše cirkadiánne hodiny nezosynchronizované z dôvodu nedostatku spánku, môže sa stať, že vaša pokožka starne rýchlejšie, a dokonca sa vystavujete riziku rakoviny kože.

person's hand in shallow focus
Photo by Danie Franco on Unsplash

Život v meste môže resetovať váš denný rytmus

Jedna štúdia zistila, že vtáky žijúce v mestách majú rýchlejší cirkadiánny rytmus ako vtáky žijúce v divočine. Mestské vtáky začínali svoj deň skôr a končili ho neskôr kvôli umelému svetlu a zvukom prostredia. Čo to znamená pre ľudí? Výskum prebieha, ale existuje dôvod domnievať sa, že neskoré noci spojené s mestským životom zásadne zmenili naše cirkadiánne rytmy a môžu prispievať k depresii, obezite a iným zdravotným problémom.

black and brown city scape during nighttime
Photo by Josh Hild on Unsplash

Abnormálny cirkadiánny rytmus môže spôsobiť zdravotné problémy

Vedci zistili súvislosti medzi abnormálnym cirkadiánnym rytmom a potenciálne život ohrozujúcimi zdravotnými problémami, ako sú cukrovka, obezita, ochorenia srdca a obličiek, a dokonca aj rakovina. Jedným z dôvodov je, že narušenie cirkadiánneho rytmu ovplyvňuje spôsob rastu ciev. Narušenie vašich cirkadiánnych hodín zhoršuje rast nových ciev a nedostatočné cievy zasa môžu viesť k infarktu, mŕtvici a niektorým formám rakoviny. Môže to tiež znamenať, že sa vám rany nezahoja tak rýchlo.

people in white shirt holding clear drinking glasses
Photo by National Cancer Institute on Unsplash

Cirkadiánny rytmus je dôvod, prečo by ste nemali jesť o polnoci

Pravdepodobne ste už počuli, že nočné občerstvenie môže viesť k priberaniu na váhe. Je to preto, že náš cirkadiánny rytmus nám prikazuje jesť cez deň, a ak ho neposlúchneme a jeme v noci, naše telo nemusí byť pripravené spracovať prijaté kalórie. Štúdie ukázali, že ak sa snažíte schudnúť, konzumácia veľkých porcií jedla v neskorých hodinách môže chudnutie výrazne sťažiť.

variety of foods on top of gray table
Photo by Ali Inay on Unsplash

Abnormálny cirkadiánny rytmus súvisí so psychickými problémami

Vedci zistili súvislosti medzi poruchami cirkadiánneho rytmu a psychickými poruchami, ako sú schizofrénia, bipolárna porucha, depresia a úzkosť. Nie je jasné, či porucha cirkadiánneho rytmu spôsobuje tieto poruchy, alebo či poruchu cirkadiánneho rytmu spôsobuje tretí faktor.

a man holds his head while sitting on a sofa
Photo by Nik Shuliahin ?? on Unsplash

Narušenie cirkadiánnych hodín môže ovplyvniť plodnosť

Melatonín nie je dôležitý len pre spánok, ale zohráva významnú úlohu aj pri plodnosti. Melatonín chráni ženské vajíčka pred poškodením voľnými radikálmi. Ak používaním elektroniky v noci brzdíte produkciu melatonínu, môžete si poškodiť vajíčka.

a person holding a baby's name tag in their hand
Photo by Amr Taha™ on Unsplash

Naše črevné mikróby majú cirkadiánny rytmus

Ľudia a dobré baktérie, ktoré žijú v našom tráviacom trakte, majú symbiotický vzťah. Naše črevné baktérie majú svoje vlastné cirkadiánne rytmy, ktoré sú prepojené s našimi cirkadiánnymi rytmami, pravdepodobne na základe denného času, kedy jeme. Ak sú naše cirkadiánne rytmy narušené, narušia sa aj cirkadiánne rytmy našich črevných baktérií. To môže byť ďalšie vysvetlenie skutočnosti, že narušenie cirkadiánneho rytmu spôsobuje zdravotné problémy.

white and red heart shaped decor
Photo by Viktor Forgacs on Unsplash

Tínedžeri zažívajú posun v cirkadiánnom rytme

Mnohí tínedžeri sú takpovediac „nočné sovy“. Pre tínedžerov je zvyčajne ťažké zaspať pred 23. hodinou, pretože dochádza k prirodzenému posunu cirkadiánneho rytmu. Ich telo uvoľňuje melatonín neskôr ako telo detí alebo dospelých.

woman lying on bed
Photo by Yuris Alhumaydy on Unsplash

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.