Tajomstvá unikátnych ružových delfínov

7456

V minulosti sa ľudia domnievali, že ružové delfíny sú iba bájnym mýtom. Pravdou je, že skutočne existujú a žijú.

Boto, ako je delfín z amazonských vôd nazývaný, je jedným z mála zostávajúcich sladkovodných druhov delfínov. Mnoho iných druhov vyhynulo. Vedci dodnes nevedia, koľko týchto výnimočných jedincov ešte ostáva na planéte a ani koľko druhov ružového delfína existuje.

Credit: WaterFrame/Alamy Stock Photo
Credit: WaterFrame/Alamy Stock Photo

Vedecké vysvetlenie, prečo je tento druh delfína ružový, nie je úplne jednoznačne podložené faktami. Vedcov najviac prekvapuje, že nie všetky jedince z jedného druhu sú ružové. Mláďatá sa rodia ako sivé, vekom postupne získavajú čoraz ružovejšiu farbu. Najviac ružového pigmentu majú dospelý samci.

Prečo sú ružové

Jedna hypotéza hovorí, že sú delfíny ružové z dôvodu neustáleho a častého boja medzi sebou. A ich zranenia a jazvy sa menia na ružové.

Credit: Mark Carwardine/naturepl.com
Credit: Mark Carwardine/naturepl.com

Iná skupina vedcov sa domnieva, že sfarbenie je prirodzeným maskovaním sa pred predátormi. Voda v riekach, kde delfíny žijú, sa často po mohutných dažďoch mieša s červeným bahnom a farbí sa do ružovo-červena.

Priatelia detí

Na týchto delfínoch je fascinujúca ich priateľskosť. Sú oveľa menej agresívne ako akékoľvek iné druhy delfínov. V mestečku Mocajuba v Brazílii sa ružové delfíny často objavujú a tamojšie deti sa môžu s nimi hrať. Delfíny sa nechajú dokonca hladkať. Do mestečka chodia už viac ako 30 rokov. Niektoré jedince sa vracajú do mestečka vracajú každoročne.

Credit: Doc White/naturepl.com
Credit: Doc White/naturepl.com

Rybári a delfíny

Delfíny sa prirodzene živia rybami. Bohužiaľ sú preto veľkou konkurenciou pre tamojších rybárov. Napriek tomu, že delfíny sú chránené, často ich rybári úmyselne zabíjajú a používajú ako návnadu. Stáva sa aj, že sa náhodne zamotajú do rybárskych sietí a uhynú.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre