Príbehy ľudí, ktorí museli urobiť nepredstaviteľné, aby prežili!

648

Kto z nás už nie je zvyknutý na maximálne pohodlie v podobe vlastných áut, ktoré v podstate šoférujú sami, robotické vysávače v domoch, umývačky riadu alebo smart televízie, či hodinky, ktoré nám za chvíľu budú oznamovať už aj čas našej smrti, sú však ľudia, ktorí sa dobrovoľne či náhodou ocitli na pokraji života a smrti. Nemali pohodlie ani luxus – zubami nechtami sa nechceli vzdať nároku na život. 

To by nás mohlo prinútiť zamyslieť sa nad vlastným spôsobom života, a keď už nič iné, tak aspoň vzdať holt týmto ľuďom. Za ich odvahu, silu a odhodlanie. 

Leonid Rogozov si musel sám v Antarktíde vykonať apendektómiu

two person standing on snow field
Autor tejto fotografie je Cassie Matias

Išlo o 12-člennú posádku, ktorá sa vybrala na ročnú misiu do Antarktídy, pričom každá osoba mala určený veľmi špecifický cieľ. Súčasťou tímu bol aj 27-ročný Leonid Rogozov, ktorý tu bol jediným lekárom (dokonca chirurgom). Takže v prípade, že by niekto potreboval pomoc, on bol jediný, kto by to zvládol. 

Problém však bol, že ťažkosti v podobe slabosti a nevoľnosti začal pociťovať on sám. Pokúsil sa vykonať potrebné opatrenia, no bolesť na pravej strane brucha sa neustále stupňovala. Rogozov si pomerne rýchlo sám diagnostikoval akútnu apendicitídu. Nutná bola okamžitá operácia, pri ktorej by došlo k odstráneniu slepého čreva. Nikto z posádky ale na to nebol vyškolení, takže sa Rogozov rozhodol vykonať túto operáciu na sebe sám. 

Všetko dôkladne pripravil a dvom spolupracovníkom poskytol čo najdetalnejšie inštrukcie. Aplikovali mu lokálne anestetikum, takže bolesť nepociťoval. Po dvojhodinovom chirurgickom zákroku mohol Rogozov konštatovať úspešné odstránenie vlastného slepého čreva. Sám sa zašil a dohliadal, aby všetky nástroje boli vydezinfikované. Po dvoch týždňoch bol úplne v poriadku. 

Aron Ralston strávil 127 hodín uväznený pod kameňom, následne si odrezal ruku tupým nožom

brown handle silver knife on brown wooden table
Autor tejto fotografie je Igor bispo

Aron Ralston mal 27 rokov, keď sa rozhodol, že celkom sám vylezie na skalu v Utahu. Prechádzal úzkymi kaňonmi, keď sa nad ním uvoľnil balvan, spadol na neho a zasekol mu pravú ruku, že si ju nemohol spod ťažkého balvana uvoľniť. Zároveň si so sebou zobral iba liter vody, nemal mobilný telefón a nikomu nepovedal, kam ide. Dostal sa do zúfalej situácie. Čakal, no keď pomoc neprichádzala, musel sa utiekať k nie veľmi milej možnosti. Súčasťou jeho súpravy bol tupý nôž, ktorým by však kosť neprerezal, a tak ju len štiepil. Ruku si musel sám amputovať, no podarilo sa mu utiecť z uväznenia a nájsť pomoc. 

Tínedžerka Juliane Koepcke si naliala benzín do rany, aby usmrtila larvy

Zdroj: ranker.com

Juliane Koepcke išla na Vianoce so svojou matkou navštíviť otca. Jej rodičia boli renomovaní zoológovia, a tak Juliane vyrastala v dažďových pralesoch v Peru. V osudný deň nastúpili do lietadla, ktoré sa však len 15 minút pred pristátím ocitlo vo veľmi vážnej búrke. Lietadlo zasiahol blesk a zrútilo sa k zemi. 

Juliane ako zázrakom pád prežila len s ľahkými zraneniami. Zorientovala sa, našla rieku a brodila sa ňou. Štyri dni blúdila, dokonca narazila na mŕtve telá turistov, ktorí nemali také šťastie ako ona. Cestou jej ranu infikovali larvy múch, ktoré sa jej zavŕtavali hlboko do kože. Nakoniec narazila na chatrč s džbánom benzínu, o ktorom vedela, že larvy zaručene usmrtí.

Nasledujúci deň sa zobudila na hlasy peruánskych rybárov, ktorí ju našli. Po jedenástich dňoch bola zachránená. 

Mauro Prosperi jedol netopiere a cmúľal vlhčené obrúsky, aby prežil v saharskej púšti

Zdroj: flickr

Jedným z najťažších behov na svete je Marathon des Sables, šesťdňový maratón, ktorý sa tiahne cez Saharu v Maroku. Mauro Prosperi, 39-ročný taliansky policajt, ​​sa rozhodol otestovať svoje sily a schopnosti a prihlásil sa naň.  

Pri samotnom behu sa však ocitol v piesočnej búrke, ktorá spôsobila jeho dezorientáciu a to, že zišiel z cesty. Keď búrka skončila, veľmi rýchlo zistil, že sa stratil. Aby prežil, snažil sa loviť netopiere a pil vlastný moč, takisto cmúľal vlhčené obrúsky, ktoré si vzal so sebou. Začínal strácať nádej. Putoval nekonečnou púšťou, až o viac ako desať dní narazil na malú dedinku. Celkovo prešiel takmer 300 kilometrov a jeho telo bolo absolútne vyčerpané. Schudol 35 kilogramov a jeho pečeň takmer zlyhala. Našťastie sa včas dostal do nemocnice, a tak to prežil. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre