Talianski inžinieri prerábajú potápačské masky na masky zachraňujúce život lekárom i pacientom

1618

Čína je krajina, kde nový koronavírus vypukol a mala čo robiť, aby dokázali dostať situáciu pod akú takú kontrolu, no novými epicentrami nákazy je momentálne najmä Taliansko a USA. Situácia je v týchto krajinách mimoriadne vážna, preto aj dopyt po zdravotníkoch a dostatočne kvalitnom zdravotníckom vybavení enormný.

Inžinieri z Talianska sa preto spojili s Decathlonom a zdravotníckymi odborníkmi s cieľom vytvárať bezpečné masky pokrývajúce celú tvár. Urobili to však veľmi zvláštnym spôsobom – na tento účel pretvárajú masky na potápanie. Výsledné masky môžu byť napojené na dýchacie prístroje. Zdravotnícke systémy na celom svete sú v kríze a keď nie je k dispozícii lekárske vybavenie, ľudia hľadajú alternatívy. Na inžinierov Cristiana Fracassiho a Alessandra Romaiola z talianskej spoločnosti ISINNOVA sa s požiadavkou obrátil Dr. Renato Favero, bývalý hlavný lekár nemocnice Gardone Valtrompia Hospital, aby pomohli zmierniť súčasný nedostatok masiek.

Keď sa COVID-19 dostal do Talianska začiatkom tohto roka, potreba týchto masiek sa logicky zvýšila. Keďže ide v súčasnosti o nedostatkový tovar, Dr. Favero navrhol zmeniť ľahko dostupné potápačské masky na masky, ktoré sa dajú pripojiť k ventilačnému prístroju. Dobrou správou je, že netrvalo dlho, kým sa do projektu zapojil maloobchodný predajca so športovým tovarom Decathlon. Firma je teraz výrobcom a dodávateľom týchto masiek.

Spoločnosť ISINNOVA na svojich webových stránkach napísala, že prototyp už bol testovaný jedným lekárom v nemocnici Chiari a test bol úspešný. Samotná nemocnica tiež testovala zariadenie na potrebnom pacientovi a nová modifikovaná ventilačná maska prešla testom s veľmi dobrými výsledkami. Masku vytvárajú prostredníctvom 3D tlačiarne, pričom na svojej webovej stránke zverejnili bezplatný návod pre všetkých.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre