Teórie týkajúce sa vzniku Mesiaca. Počuli ste už o nich?

300

Ak patríte k ľuďom, ktorí milujú pohľad na nočnú oblohu plnú hviezd bez ohľadu na to, či je leto alebo zima, určite ste zaregistrovali aj Mesiac. No zamýšľali ste sa niekedy nad tým ako vlastne vznikol? Viete o tom, že existuje hneď niekoľko teórií? Každá z nich môže obsahovať aspoň kúsok pravdy, definitívna a skutočná pravda nám ale zatiaľ nie je známa. 

Našli sa odborníci, ktorí dúfali, že ak sa podniknú cesty na Mesiac podarí sa niektoré z teórií vyvrátiť, prípadne nejakú definitívne potvrdiť. Avšak cesta na Mesiac a naspäť možno zabezpečila isté odpovede, no v rovnováhe s tým priniesla aj ďalšie otázky. 

Man in Astronaut Suit
Autor fotografie je Pixabay

Takže, aj keď sa presný pôvod Mesiaca nevie, je fascinujúce o tom aspoň polemizovať. Najdôležitejšie ale je, že ho máme. 

Teória masívnej zrážky

photo of moon
Autor fotografie je NASA

Vedci sa zhodli na tom, že Zem vznikla asi pred 4,5 miliardami rokov, pričom sa verí, že Mesiac musel vzniknúť krátko potom. Snáď najpopulárnejšia teória o tom, ako vznikol Mesiac, zahŕňa masívnu zrážku, pri ktorej sa mali zraziť dve protoplanéty v procese formovania. Jedna bola raná Zem a druhý objekt sa označoval ako Theia. Zo zvyškov po náraze sa sformoval Mesiac.

Analýza mesačných hornín má tendenciu podporovať túto teóriu, pretože obsahujú podobné izotopy kyslíka (čo ukazuje na pôvod Zeme). Zvyšné zlúčeniny zase ukazujú na protoplanétu Theiu. 

Teória štiepenia

V 19. storočí syn Charlesa Darwina George vyslovil teóriu, že Mesiac mohol vzniknúť vymrštením istého “predmetu” z horúceho jadra Zeme. Materiál sa mal vo vesmíre ochladiť – čím mal vzniknúť Mesiac. 

Odborníci ale túto teóriu neuznávajú, pretože nepredpokladajú, že Zem mohla rotovať dostatočne rýchlo na to, aby sa z jej jadra mohlo niečo vymrštiť. 

Teória zachytávania

full moon and gray clouds during nighttime
Autor fotografie je Ganapathy Kumar

Táto teória neprepája vznik Zeme a Mesiaca, ale hovorí o tom, že Mesiac vznikol úplne inde a až potom bol “zachytený” gravitáciou Zeme a dostal sa do jej obežnej dráhy. Touto teóriou sa vysvetľoval aj vznik niektorých ďalších mesiacov, ako napríklad mesiace Marsu, Phobos a Deimos, ako aj Neptúnov mesiac Triton. 

Táto teória je ale len málo dôveryhodná. Jedným z dôvodov, prečo nie je až tak pravdepodobná, je podobné zloženie Zeme a Mesiaca. 

Teória kolízií planetizimál

Teória kolízií planetezimál siaha až do obdobia, keď planéty v slnečnej sústave tvorili miliardy a miliardy malých kameňov. Podľa tejto teórie sa úlomky začali zlučovať a vytvárať planéty slnečnej sústavy. Takto mal vzniknúť aj Mesiac, tesne vedľa Zeme, takže sa prirodzene dostal na jej obežnú dráhu. 

Neexistuje však veľa dôkazov na podporu tejto teórie. 

Teória asteroidov 

white and yellow fireworks during night time
Autor fotografie je Tengyart

Výskumníci z Izraelského technologického inštitútu zastávajú svoju vlastnú teóriu formovania Mesiaca, ktorá v podstate hovorí, že Zem mala v priebehu svojej existencie niekoľko mesiacov a súčasný Mesiac je ich najnovšou podobou. Hovoria o tom, že vznikol z niekoľkých asteroidov, ktoré vytvorili prstenec a spojili sa v Mesiac. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre