Thajsko – dovolenkový megasprievodca pravou exotikou

944

Thajsko je pre Slovákov v posledných rokoch jednou z najobľúbenejších exotických dovolenkových destinácií. Každoročne prídu do Thajska z celého sveta milióny turistov. Thajsko má všetko, čo v pravej exotike nemôže chýbať. Národné parky s panenskou prírodou, exotické druhy zvierat a stromov, či orchideové farmy. Ak toto všetko spojíme s príjemným vylihovaním na pláži a návštevou historických pamiatok, bude dovolenka v Thajsku nezabudnuteľná.

Základné informácie o Thajsku

Thajsko sa rozprestiera na polostrove Západnej Indie a čiastočne aj na Malajskom polostrove. Pobrežie obmývajú vody Čínskeho a Andamanského mora.

Láka svojimi krásnymi horami, exotickou prírodou, nádhernými plážami, ale aj modernými mestami a výbornou zdravou kuchyňou. Vedeli ste, že Thajsko nazývajú aj krajinou úsmevov? Asi nie je ťažké si domyslieť, prečo. Miestni obyvatelia nešetria úsmevmi a milými slovami.

Thajsko
pixabay.com

Oficiálny názov je Thajské kráľovstvo. Krajina má dlhú a bohatú históriu, ktorá popretkáva celú krajinu. Obyvatelia si mimoriadne vážia svoje tradície, ktoré si posúvajú z generácie na generáciu. Okrem toho Thajsko aktívne podporuje propagáciu svojho cestovného ruchu a láka turistov.

V poslednej dobe si turisti obľúbili cestovanie na vlastnú päsť. Thajsko je pre nich ako stvorené. Krajina je pomerne bezpečná, bez problémov sa môžete stravovať aj v lokálnych bistrách a v celej krajine nájdete obrovské množstvo ubytovacích možností. More v Thajsku je vždy teplé a viac menej čisté. Na svoje si prídu aj milovníci potápania a šnorchlovania.

Kedy ísť na dovolenku do Thajska?

Ak sa pýtate kedy je najideálnejší čas na oddych tak vedzte,že Thajsko môžete navštíviť počas celého roka. Treba však rátať s premenlivým počasím, ktoré je odlišné na východnom a západnom pobreží. Najlepší čas na vycestovanie na západné pobrežie je v zime od novembra do začiatku apríla, kedy je počasie v tejto časti Thajska prevažne suché, ideálne na potápanie. Počasie na východnom pobreží je priaznivé celoročne, najnižšie zrážky sú v januári a vo februári, najvyššie v novembri.

letisko fotografia

V Thajsku je oproti stredoeurópskemu času v našom zimnom období o 6 hodín viac. V lete sa tento rozdiel skráti na 5 hodín, pretože Thajci rozdelenie na zimný a letný čas nepoužívajú. Čo sa týka reči, v Thajsku je úradným jazykom thajština. Bez problémov sa tu však dohovoríte po anglicky.

Víza

Do roku 2011 platila do Thajska vízová povinnosť. To je dnes už minulosťou. Na vycestovanie, ktoré nepresiahne 30 dní, stačí cestovný pas. Ten musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky na Slovensko.

Očkovanie

Keďže je Thajsko exotická krajina, odporúča sa zaočkovať proti hepatitíde A a B, tetanu a brušnému týfusu. Avšak žiadne z týchto očkovaní nie je povinné.

Ubytovanie

Ubytovanie je tu na naše pomery veľmi lacné. Aj v hlavnom meste Bangkoku nie je problém sa ubytovať za 20€ na noc. Čím ste však ďalej od veľkých miest tak cena samozrejme klesá a nájdete ubytovania aj za 10€ za noc.

 

Požičanie auta

Možnosť požičania auta máte v každom väčšom meste alebo vo veľkých dovolenkových destináciách. Ceny sa pohybujú okolo 30€ na deň. To, či si benzín musíte platiť sami, alebo máte nejaké kilometre už v cene, záleží na každej firme individuálne.Na požičanie budete potrebovať platný vodičský preukaz a pas. Mnoho spoločností taktiež má minimálny vek na požičanie auta 21 rokov. Ak si požičiate auto, tak dávajte pozor, lebo v Thajsku sa jazdí po ľavej strane!

Ako sa dostať na dovolenku do Thajska?

Ak vás Thajsko zaujalo, pozrime sa bližšie na dopravu. Jediným re

levantným spôsobom dopravy, ktorým sa dá dostať do Thajska, je lietadlo.

Do Thajska lieta veľké množstvo aerolínii. Pripravte sa nato, že letenka tvorí najdrahšiu položku, ktorú zaplatíte pri cestovaní do tejto juhovýchodnej krajiny v Ázii. Najlepšie je cestovať z Viedne, odkiaľ do Thajska lietajú aj priame lety.

Letecké spojenia medzi Viedňou a Thajskom

 • Viedeň – Bangkok, lietajú spoločnosti Thai Airways a Austrian Airlines, ceny od 400€, pri lete s Austrian Airlines počítajte s cenou letenky až 1600€, dĺžka priameho letu: 10 h.
 • Viedeň – Phuket, lietajú spoločnosti Emirates, Turkish Airlines a Thai Airways, s jedným prestupom v Bangkoku, Dubai alebo Istanbule, ceny od 420€ dĺžka letu: 13 h. 30 min
 • Viedeň Krabi, lieta spoločnosť Thai Airways, ceny od 420€, s jedným prestupom v Bangkoku, dĺžka letu 13 h. 45 min

Najoblúbenejšie dovolenkové destinácie v Thajsku

Thajsko ponúka širokú škálu prímorských letovísk, od jednoduchých bungalovov na vzdialených ostrovoch až po luxusní rezorty s bohatým spoločenským životom. Medzi najnavštevovanejšie letoviská patrí Phuket, Ko Phi Phi, Bangkok, Pattaya a Koh Samui.

Phuket

Približne 700 km od Bangkoku v Andamanskom mori leží ostrov Phuket, ktorý dnes patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické ciele v Thajsku. Je 50 km dlhý a 20 km široký. S pevninou je prepojený mostom, ktorý je nazývaný Saphán Sarasim – čiže Most milencov. Hotely sú v tomto letovisku rozmiestnené po celom ostrove.

Pôvodne bol tento ostrov známy len ťažbou cínu, dnes láka turistov krásnymi plážami, čistým morom, tropickou prírodou, či výborným servisom. Nočný život patrí medzi najbujarejšie v Thajsku. Strediskom zábavy je obrovská pláž Patong. Na Phukete sa okrem ničnerobenia na pláži môžete vydať na rôzne zaujímavé výlety. Medzi obľúbené výlety patrí návšteva motýlej farmy, okruh ostrovom a jazda na slonoch.

pixabay.com

Ko Phi Phi

Asi 50 km od slávneho Phuketu sa rozprestiera súostrovie Ko Phi Phi. Súostrovie tvorí 6 malých ostrovov. Práve táto lokalita Thajska, konkrétne zátoka Ao Maya na ostrove Ko Phi Phi Leh, oslovila v roku 2000 amerických filmárov, ktorí sa tu rozhodli natáčať film Pláž s Leonardom Di Capriom. Od tejto doby sem prichádzajú davy turistov, aby videli nádherné prírodné scenérie na vlastné oči.

Na súostroví sa nachádzajú nádherné biele pláže obmývané vodami Tichého oceánu, vysoké kopce pokryté tropickou vegetáciou a nádherné koralové útesy. Príroda na tomto mieste rozhodne nešetrila krásou. Najväčším ostrovom súostrovia je Ko Phi Phi Don, na ktorom je niekoľko hotelov, reštaurácií a obchodov. Pobyt na Phi Phi si užijú predovšetkým milovníci pokoja a ničím nerušenej dovolenky, priaznivci potápania a šnorchlovania, ale aj nadšenci zaujímavých výletov do okolia.

pixabay.com
pixabay.com

Pattaya

Ďalším vyhľadávaným letoviskom Thajska je Pattaya, ležiaca asi 140km od Bangkoku. Pôvodne to bola malá rybárska dedinka, ktorá sa v priebehu desaťročí premenila na pulzujúce letovisko. V Pattayi sa stretávajú dva svety. Na jednej strane toto letovisko ponúka pohodu na pláži, na strane druhej ruch pulzujúceho centra.

Pattaya nájdete rôzne druhy ubytovania – luxusné hotely, penzióny, ale aj súkromné ubytovanie v bytoch. Je ideálnou destináciou pre nadšencov potápania a surfovania. Na svoje si prídu aj milovníci golfu, ktorí majú na výber z dvadsiatich nádherných ihrísk.

pixabay.com

Koh Samui

Druhý najväčší ostrov v Thajsku Koh Samui, je rovnako vhodným miestom, kde môžete stráviť príjemnú dovolenku. Ponúka odpočinok na nekonečných plážach s bielym pieskom, teplé priezračné more, tropickú vegetáciu, ale aj rušný nočný život. Vyhlásené nočné kluby a diskotéky sa nachádzajú v stredisku Chaweg Beach.

Koh Samui prešiel na prelome 20. a 21. storočia veľkým rozvojom turizmu, čo sa odrazilo aj na počte hotelových rezortov, ktorých tu sú stovky. Ostrov ponúka špičkový servis adokáže uspokojiť požiadavky aj veľmi náročných cestovateľov.

pixabay.com

Čo by ste mali v Thajsku navštíviť

Medzi najkrajšie miesta Thajska patrí Zlatý trojuholník a mestá Chiang Mai a Chiang Rai. Pri spoznávaní tejto krajiny by ste si nemali nechať ujsť ani návštevu Kanchanaburi, Ayutthaya a hlavného mesta Bangkoku, ktoré sa nachádzajú v strede Thajska.

Chiang Mai

Chiang Mai alebo „Nové Mesto“ je druhým najdôležitejším thajským mestom po Bangkoku. Leží v údolí s nadmorskou výškou 300 m. Mesto má svoju osobitú kultúru a je obklopené nádhernou majestátnou prírodou. Mnoho Thajcov považuje provinciu Chiang Mai za akési národné dedičstvo a to hlavne vďaka kráse tunajších žien, netradičným sviatkom a množstvu historických chrámov.

Medzi najvýznamnejšie chrámy patrí Wat Phra That Doi Suthep – horský chrám, ktorého symbolom je sediaci Budha. Ďalšími krásnymi chrámami sú Wat Prasingh, ktorý stojí v srdci starého mesta Chiang Mai a Wat Chedi Luang. Nanešťastie bol v roku 1545 poškodený zemetrasením. Medzi prírodné krásy mesta patrí národný park s najvyšším vrcholom Thajska – Doi Inthanon.

pixabay.com

Chiang Rai

Provincia Chiang Rai sa rozprestiera na severe Thajska. Najsevernejšiu časť tejto oblasti Thajska tvorí Chiang Saen – Zlatý trojuholník. Je to kraj, kde sa stretávajú hranice troch štátov – Thajska, Myanmaru a Laosu. V minulosti bol známy výrobou ópia, dnes by ste však makové polia na thajskej strane hľadali márne. Zlatý trojuholník je v súčasnosti malebné územie s množstvom dediniek, ktoré priťahujú milovníkov turistiky. Na vrchole Zlatého trojuholníka sa nachádza dedinka Sop Ruak a jej významné Múzeum ópia.

Za návštevu v tejto provincii stojí aj chrám Wat Rong Khun, známy tiež ako biely chrám. Na rozdiel od väčšiny chrámov, Wat Rong Khun bol postavený len nedávno. Celá budova je bielej farby, ktorá symbolizuje čistotu Budhu.

pixabay.com

Historický park Sukhothai

Sukhotai je malé mesto hoci v minulosti bolo hlavným mestom Thajska. V historickom parku môžete vidieť pozostatky starého mesta z 13. a 14. storočia. Najefektívnejším spôsobom na prejdenie parku je jazdou na bicykli skoro ráno, kedy je tam najmenej ľudí. V areáli nájdete zrúcaniny chrámov, veľké Buddhove sochy, mosty a rybníky.

Sukhothai fotografia
Foto od kenner116

Kanchanaburi

Kanchanaburi je treťou najväčšou provinciou Thajska. Je známa svojou temnou minulosťou počas druhej svetovej vojny. Najväčšiu pozornosť v tejto oblasti priťahuje most cez rieku Kwai, známy ako „železnica smrti“. V jeho blízkosti sa nachádza vojnové múzeum a cintorín.

Dnes je Kanchanaburi moderné mesto obklopené horami a úrodnými oblasťami cukrovej trstiny. Provincia je známa svojimi národnými parkami, vodopádmi či jaskyňami, ktoré kedysi obývali pravekí ľudia. Najkrajší kaskádový vodopád Erawan v Thajsku sa nachádza práve v oblasti Kanchanaburi.

pixabay.com

 

 

Bangkok

Bangkok je svetovo obľúbenou dovolenkovou destináciou. To, že je mesto skutočným turistickým rajom, dokazuje aj každoročný nárast turizmu. Bangkok sa nazýva aj „Benátky Východu“, pretože leží na naplavených brehoch rieky Chao Phraya. Je residenciou kráľovskej rodiny, stretávajú sa tu všetky hospodárske, priemyslové a finančné tepny. V tomto najdôležitejšom thajskom prístave žije až 10% všetkých Thajcov.

Bangkok je symbolom exotiky Ďalekého Východu a mesto plné kontrastov. Môžete tu vidieť meditačné domčeky na strechách vysokých bankových budov aj posvätné stromy lemujúce ulice. Mesto je plné historických pamiatok.

Bangkok fotografia

Pri Bangkoku nesmieme zabudnúť na rušný nočný život, ktorý v tomto meste vládne a je lákadlom mnohých turistov z celého sveta. Bangkok ponúka veľké množstvo zábavy – od nočných klubov, cez krčmy, gogo bary až po reštaurácie. Špecifickým charakterom nočného života v Bangkoku sú celonočné party, ktoré končia až v ranných hodinách. Preto sa táto metropola nazýva aj „mesto, ktoré nikdy nespí“.

Metropola Bangkok patrí rozhodne k mestám Thajska, ktoré by ste mali preskúmať. Toto hektické a živé veľkomesto má turistom rozhodne čo ponúknuť. V Bangkoku sa nachádza množstvo chrámov. Mnohé sú otvorené verejnosti a môžete v nich obdivovať zaujímavú architektúru a výzdobu. Medzi najznámejšie patria Kráľovský palác, ktorý bol do roku 1946 obývaný kráľovskou rodinou. Komplex sa skladá z troch častí a ukrýva mnoho architektonických skvostov, ako napríklad Wat Phra Kaew – chrám smaragdového Budhu, ktorý je označovaný za duchovný domov thajského budhizmu.

Hneď vedľa Kráľovského paláca sa nachádza chrám Wat Pho – najstarší chrám v Bangkoku. Dominantou tohto komplexu je socha Ležiaceho Budhu, ktorá je dlhá 46m a vysoká 15m. Pri návšteve Wat Pho, si so sebou zoberte aj nejaké mince, ktoré môžete pre šťastie vhodiť do Budhovej stopy.

Trojicu najznámejších chrámov uzatvára Wat Arun. Je to budhistický chrám, ktorý je skôr známy pod názvom „Chrám svitania“. Toto pomenovanie dostal po indickom bohovi svitania Arunovi. Chrám má zaujímavú históriu a patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky Bangkoku.

pixabay.com

Ayutthaya – mesto kráľov Siamu

Asi 50 km od thajského hlavného mesta Bangkok leží mesto Ayutthaya. Toto, kedysi hlavné mesto Siamského kráľovstva, je dnes perfektnou zastávkou pri spoznávaní Thajska. Prvé kroky väčšiny návštevníkov Ayutthaye vedú do Wat Phra Sri Sanphet. V minulosti to bol kráľovský palác, z ktorého zostala len ruina. Podľa nej si turisti môžu vytvoriť predstavu, ako majestátne vyzeral chrám v 14. storočí. Ruiny Wat Phra Sri Sanphet slúžili ako predloha pri budovaní chrámu Wat Phra Kaeo v Bangkoku.

Ďalšou veľkou atrakciou Ayutthaye je Wat Lokaya Sutharam – Ležiaci Budha. Socha napodobňuje Budhu v situácií, kedy sa musel niekoľkonásobne zväčšiť, aby porazil démona Rahu. Merá 42 m. a je vysoká 8 m.

pixabay.com

 

Rai Leh

Populárna destinácia na lezenie po skalách sa nachádza v provincii Krabi na pobreží Andamanského mora. Je dostupný len loďou, takže je to výborné miesto aj na kúpanie. Ponúka viac než 700 pripravených ciest na lezenie. Skaly, pláže a aby toho nebolo málo tak je tu aj niekoľko jaskýň, ktoré môžu návštevníci objavovať. Ubytovať sa tu môžete v lacnom bungalove, alebo v luxusnom rezorte Rayavadee.

Rai Leh fotografia
Foto od kenner116

Čo by ste mali v Thajsku ochutnať

Pri návšteve Thajska si môžete dopriať gastronomický zážitok v podobe jedného z tradičných thajských jedál. Keďže sú thajské jedlá veľmi rozmanité a chutné, nemali by ste jesť jedno jedlo dvakrát. Thajské jedlo je výrazné a to vďaka rôznym bylinkám, koreninám a samozrejme čili. Thajská kuchyňa je oproti našej európskej štipľavá a to aj vďaka ich heslu: čím ostrejšie, tým lepšie. Vyskúšať by ste mali polievky Tom Yum Goong a Tom Kha Kai, šalát Som Tum, rezance Pad Thai alebo mäsovú delikatesu Kai Med Ma Muang.

Tom Yum Goong

Naznámejšou thajskou polievkou je Tom Yum Goong. Varí sa z limetkových listov, voňavej citrónovej trávy, rybacej omáčky, čili a galangalu (zelenina podobná zázvoru). Doplnená je krevetami, kuracím mäsom alebo inými darmi mora. Má kyslú pikantnú chuť a často sa servíruje s čerstvo nakrájanými lístkami koriandru.

pixabay.com

Tom Kha Kai

Druhou najznámejšou thajskou polievkou je Tom Kha Kai. Na rozdiel od Tom Yum Goong je menej pikantná a sladkastá. Pripravuje sa z kokosového mlieka, ktoré zjemňuje jej ostrosť, húb, palmového cukru, rybacej omáčky, stoniek citrónovej trávy, cibule a koriandru. A samozrejme, ako v každom thajskom jedle, nemôže chýbať čili.

pixabay.com

Som Tum

Som Tum je pikantný šalát pripravovaný z drvenej zelenej papáje, zelenej fazule, cesnaku, čili a rybacej omáčky. Na vyváženie pikantnej čili sa pridáva palmový cukor. Šalát má sladko kyslú korenistú príchuť. V jednotlivých regiónoch Thajska sa môžete stretnúť so šalátom Som Tum doplneným o arašidy či krevety.

pixabay.com

Pad Thai

Pad Thai – thajské rezance sa považujú za národné jedlo v Thajsku, ako špagety v Taliansku. Sú z ryžovej múky, servírujú sa s tofu, vajciami, krevetami alebo kuracím mäsom. Osobitú chuť rezancom dáva cibuľa, rybacia omáčka, jemne nakrájané arašidy a čili.

 

pixabay.com

Kai Med Ma Muang

Ďalšou tradičnou thajskou mäsovou delikatesou je Kai Med Ma Muang. Pozostáva z kuracieho mäsa, ktoré je ochutené praženými kešu orieškami, sladkou sójovou omáčkou, mrkvou, cibulou, paprikou a hubami. Mierne pálivú chuť kuraciemu mäsu dodáva samozrejme čili. Prílohy býva zvyčajne varená ryža.

Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Khao Pad (vyprážaná ryža)

Vyprážaná ryža, vajce, cibuľa a zopár byliniek – nič viac, nič menej. Populárne obedňajšie jedlo väčšinou podávané s limetkami a uhorkami. Reštaurácie k tomuto jedlu zvyknú často pridať nejakú krevetu, krabie alebo kuracie mäso, alebo nečakane, čili.

Khao pad fotografia
Foto od avlxyz

Yam Nua (pikantný hovädzí šalát)

Obľúbený šalát po celom svete vám dovolí ochutnať čerstvú chrumkavú cibuľu, koriander, mätu, limetku, sušené čili a jemné hovädzie plátky. Ak hľadáte národné thajské jedlo, tak tento šalát má k nemu najbližšie.

Yam Nua

Kai Med Ma Muang (kuracie mäso s kešu orieškami)

Je to presne to, ako to znie. Kuracie mäso zmixované s vyprážanými kešu orieškami, k tomu príde sladká sójová omáčka, cibuľa, čili, korenie, mrkva a huby. Sladké, jednoduché, jemne pikantné jedlo vám v ústach vyčarí harmóniu chutí.

Kai Med Ma Muang

Dôležité telefónne čísla

 • 1155 – Thajská turistická polícia, ktorá je dostupná 24 hodín denne
 • 191 – Polícia
 • 199 – Hasiči
 • +66 267 734 45 – Slovenská ambasáda v Bangkoku

Zdroje

 • www.tourismthailand.org
 • www.bangkok.com
 • Tripadvisor
 • Lonely planet
 • www.planetware.com

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre