Tieto mestá a štáty boli historicky najviac dobývané a vystriedalo sa tam najviac vládcov

1770

Ako je dobre známe, Európa je najstarší kontinent. Aj v tomto zozname historicky najviac dobývaných miest dominujú európske mestá. Prečítajte si o tom, že na niektorých z nich sa vystriedalo desiatky vládcov alebo niektoré boli kolóniou už mnohých národov. A to od svojho vzniku až po nedávnu minulosť.

Palermo

Má jeden z najdlhších zoznamov bývalých vládcov. Mesto bolo založené v polovici 8. storočia päťdesiatych rokov pred n.l. a stalo sa jedným z najstarších európskych miest. Odvtedy tam vládli, okrem iného aj Gréci, Rimania, Vandali, Byzantici, Arabi, Normani, Svätí rímsky cisári, Angevini, Bourboni a Rakúšania. Vplyv všetkých impérií sa prejavuje v jeho architektúre dodnes.

Photo by wikimedia

Tobago

Kandidát na najviac bojujúci ostrov v Karibiku. Columbus ho prvýkrát objavil v roku 1498, odvtedy sa zmenili vládcovia až 33-krát. Vystriedali sa tam rôzne kolónie, od Courland a Semigallia (teraz súčasťou Lotyšska), holandské, anglické, francúzske, španielske a dokonca aj švédske. Avšak z väčšej časti je súčasťou britskej ríše (od roku 1672 do roku 1781 a od roku 1814 až do nezávislosti v roku 1962).

Photo by wikimedia

Szczecin

Je to poľské mesto. Nachádza sa na rieke Oder a má bohatú históriu, ktorá sa začala v 8. storočí, kedy sa mesto stalo pomoranskou pevnosťou. Jednoduchšie sa vyslovuje jeho bývalé nemecké meno „Stettin“, ktoré sa objavilo v slávnej reči Winstona Churchilla. Medzi Bolo tiež súčasťou švédskej ríše, potom patrilo pod pruského kráľovstvo, neskôr aj pod Francúzsko a Nemecko. Sovieti ho okupovali na konci druhej svetovej vojny a od roku 1945 je súčasťou Poľska.

Photo by wikimedia

Gdansk

História tohto poľského mesta, predtým známeho ako Danzig, odzrkadľuje históriu Szczecina s obdobiami pomeranského, pruského a nemeckého režimu. V roku 1308 bolo pod nadvládou Brandenburska. Nasledujúce vojny spôsobili, že tam vládol boj medzi germánskymi a poľskými vládcami. Prusko si ho podmanilo v roku 1793, ale po prvej svetovej vojne a v súlade s Versaillesovou zmluvou sa stalo „slobodným mestom“. Hilter využil postavenie Danziga ako zámienku pre inváziu Poľska v roku 1939 a prvý boj medzi nemeckom a poľskom sa konal na polostrove Westerplatte. Počas studenej vojny Gdansk pomohol urýchliť pád Sovietskeho zväzu.

Photo by wikimedia

Edirne

História vojny Johna Keegana hovorí, že toto turecké mesto, predtým známe ako Adrianopol (po rímskom cisárovi Hadrianovi), je známe ako najviac napádané. Bolo to ústredné miesto pre bitky alebo obliehanie v rokoch 313, 324, 378, 718, 813, 914, 1003, 1094, 1205, 1254, 1255, 1355, 1362, 1829 a 1912 a vládli tam Rimania, Góti, Ottomani, Gréci alebo Rusi. Prečo? Pretože jeho poloha na križovatke Európy a Ázie sa z času na čas ocitla v ohni bojov rôznych vojsk.

Photo by wikimedia

Jeruzalem

Mnoho miest na Blízkom východe sa môže pochváliť búrlivou históriou. Bagdád je uchádzačom o najviac napádanú metropolu na Zemi, ale nie je voľbou pre rozumných cestujúcich. Jeruzalem je však potrebné vidieť. Vďaka svojmu významu pre nasledovníkov judaizmu, kresťanstva a islamu na neho 52 krát zaútočili, dobitý bol 44 krát, obetovaný 23 krát a dvakrát úplne zničený.

Photo by wikimedia

Nice

Toto kultivované a roztomilé mesto je síce francúzske, ale bolo súčasťou Talianska až do roku 1860. Založil ho Gréci Massalia a pomenované je po bohyni víťazstva Nike. Franko-osmanskí vojaci ho napadli v roku 1543, neskôr tu mala vplyv francúzska šľachtická rodina Dom Guise a francúzština sa tam držala až do roku 1814. Zmluva uzavretá v Turíne v roku 1860 ho vrátila nadobro Francúzsku.

Photo by wikimedia

Zdroj: telegraph

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre