Top 5 úchvatných historických stavieb v Egypte, o ktorých si možno ešte nepočul

1670

Ponorte sa do tajomstiev a krásy historických egyptských stavebných diel, o ktorých ste možno ešte nepočuli. V tomto článku vám predstavíme päť úchvatných lokácií, ktoré sú svedkami dávnych civilizácií a ich umenia.

Dendera – Chrám Hathor

Chrám v Dendere je jedným z najlepšie zachovaných chrámov v Egypte. Tento komplex pokrýva približne 41,720 štvorcových metrov a jeho hlavnou atrakciou je chrám bohyne Hathor, spojený s materstvom, plodnosťou a liečením. Toto miesto bolo dôležité nielen ako liečebné centrum, ale aj ako miesto pre rôzne festivaly a oslavy​​.

f38628eb c141 43a2 ab28 c4b273aa1e20
Autor tejto fotografie je superblinkymac

Abydos – Mesto boha Osirisa

Abydos, historicky významné mesto v Hornom Egypte, bolo pôvodne miestom pochovávania prvých kráľov Egypta. Mesto sa postupne rozširovalo a stalo sa centrom uctievania boha Osirisa. Najvýznamnejšou pamiatkou je tu chrám Setiho I., ktorý je známy pre jeho „Abydoský kráľovský zoznam“ – kartušu s menami mnohých dôležitých faraónov, čo je považované za „Rosettu egyptológie“​​.

2f7b6242 d7d6 40fa a906 9bdc780ea56e
Autor tejto fotografie je kairoinfo4u

Deir Al Medina – Dedina umelcov

Deir Al Medina, známa ako dedina umelcov, bola založená faraónom Amenhotepom I. na ochranu a uchovanie kráľovských hrobiek. Umelecká komunita tu žila ako „Služobníci v Mieste pravdy“, s úlohou tvoriť a dekorovať nádherné hrobky. Dnes je Deir Al Medina archeologickou lokalitou, ktorá odhaľuje mnohé tajomstvá starovekého Egypta​​.

5f547256 f1a3 4e68 909b 880f420cb31f
Autor tejto fotografie je ER’s Eyes – Our planet is beautiful.

Hrobky urodzených

Hrobky urodzených, nachádzajúce sa blízko Údolia kráľov a Údolia kráľovien, sú jedným z najimpresívnejších, ale najmenej navštevovaných miest v Egypte. Na rozdiel od faraónskych hrobiek sú steny týchto hrobiek zdobené scénami z každodenného života noblesy s živými farbami a jasnými obrazmi​​.

Saqqara (Sakkara) – Komplex pyramíd

Saqqara, rozsiahly komplex pyramíd, bol populárnym kráľovským pohrebiskom počas druhej dynastie. Najznámejšou pyramídou v Saqqare je Schodovitá pyramída Djoser, ktorá je považovaná za prvú pyramídu postavenú v Egypte. Pyramída Djoser sa skladá zo šiestich mastáb postavených na sebe, čím vytvára jej unikátny vzhľad​​.

f2cbca7e 4465 4a73 9709 729cb522b9a2
Autor tejto fotografie je pyramidtextsonline

Tieto lokality ponúkajú nádherný vhľad do bohatej histórie a kultúry starovekého Egypta, ktorý sa odlišuje od tradičných turistických atrakcií. Navštívením týchto miest sa môžete dotknúť histórie, ktorá formovala civilizáciu ako ju poznáme.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.