Toto je najznámejší mačací útulok na svete, ktorý je výnimočný tým, že pláva na vode

1122

Zatiaľ čo mačky nie sú najväčšími fanúšikmi vody, zdá sa, že tie v De Poezenboot sú dokonale spokojné s plávajúcim domom. De Poezenboot, ktorý sa prekladá ako „The Cat Boat“ (mačacia loď), je jediným plávajúcim útulkom pre mačky na svete. Spoločnosť Cat Boat v Amsterdame bola založená ešte v roku 1968 vášnivou milovníčkou mačiek, Henriette van Weelde, pričom dnes tam žije niekoľko desiatok mačiek a 14 z nich tam má trvalý domov.

1 5

„Väčšina mačiek nenávidí vodu. Ale naše mačky sa učia na nej žiť. Koniec koncov, od roku 1968 si udržujú nohy suché,“ píše na oficiálnej stránke De Poezenboot. Momentálne tento útulok nie je prístupný verejnosti, no tí, ktorí si chcú adoptovať mačku, môžu zavolať a dohodnúť si stretnutie.

2 5

Ako to celé začalo

V roku 1966 našla Henriette rodinu mačiek, ktoré sa ukrývali pod stromom vedľa jej domu. Rozhodla sa ich prijať. Čoskoro sa k ním pripojila ďalšia blúdiaca mačka, potom ďalšie a ďalšie. Henriette sa preto stala známou ako mačacia dáma. Ľudia jej začali nosiť mačky, o ktoré sa už nemohli starať, takže prirodzene došlo k tomu, že sa jej domovský priestor stal príliš malým pre všetkých chlpatých priateľov. Žena preto prišla s myšlienkou vytvoriť mačaciu loďku. V roku 1968 si teda kúpila plachetnicu a urobila z jej interiéru dokonalý priestor pre chlpáčov.

3 4

Ľudia začali okamžite ponúkať pomoc pri starostlivosti o mačky. Pôvodné plavidlo zakúpené Henriette však praskalo vo švíkoch už po troch rokoch. V roku 1971 preto žena kúpila druhú loďku a ľudia začali toto miesto navštevovať vo veľkom. Nielen preto, aby tam mačky umiestnili, ale aj aby si zvieratko adoptovali.Nikto v roku 1966 nemohol snívať o tom, že jedna mačka a jej mačiatka začnú proces výstavby najslávnejšieho útulku mačiek na svete,“ píše sa na oficiálnej webovej stránke spoločnosti De Poezenboot.

4 4

5 5

Dňa 3. júna 1987 bola loď Cat Cat zaregistrovaná ako oficiálna charita a bola založená nadácia Catboat. Je smutné, že v roku 2006 musel byť jeden z mačacích člnov odtiahnutý potom, ako o tom rozhodol mestský úrad.Teraz musíme pracovať s polovicou priestoru. Je to veľmi poľutovaniahodné, ale samozrejme v tom budeme pokračovať,“ vyjadrili sa k situácii dobrovoľníci pracujúci v organizácii.

6 4

Dnes je z toho svetová rarita

Rovnaký útulok už nenájdete nikde inde vo svete. Je jedinečný a zároveň aj jediným plávajúcim útulkom na svete. Momentálne tam žije 50 mačiek, ktoré by bez neho boli nútené žiť niekde na ulici. Priestory sú bežne prístupné verejnosti, no momentálne tomu zabránil koronavírus. Avšak, svoje brány plánujú znova otvoriť 1. júna. Cat boat je známa tým, že proces adopcie je u nich veľmi prísny⁠, robí sa však s cieľom zabezpečiť, aby sa zvieratká dostali do rúk dobrých majiteľov.

7 5

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.