Toto je prvá japonská žena, ktorá získala vysokoškolské vzdelanie a zmenilo to jej krajinu navždy

893

V roku 1868 prešlo Japonsko do obdobia Meiji a chcelo svoju izolovanú spoločnosť modernizovať, aby malo oveľa väčšiu väzbu so širším svetom. Toto obdobie prinieslo zásadné zmeny v sociálnej štruktúre krajiny, ekonomike, zahraničných vzťahoch a vzdelávaní. A v týchto časoch sa stalo možným získať vysokoškolský titul. Cieľom misie bolo tiež študovať vzdelávacie systémy a štruktúry Spojených štátov a Európy. A vďaka tomu bola prvá japonská žena schopná získať vysokoškolský diplom.

Sutematsu Yamakawa sa narodila v roku 1860 a mala len 12 rokov, keď sa stala jednou z piatich mladých žien, ktorí sa zúčastnili misii v USA. V danej situácii však nemala žiadne slovo a bola nútená ísť do neznámej krajiny. Jej brat ju donútil k podpisu, aby išla do Ameriky bez toho, aby sa jej opýtal či s tým súhlasí. Urobil tak preto, aby živil menej ľudí.

Sutematsu nikdy predtým neopustila Japonsko a nevedela ani po anglicky. A napriek tomu bola hodená do cudzieho prostredia so štyrmi ďalšími dievčatami. Všetky boli z toho vydesené. Postupne boli dievčatá oddelené a poslané do rôznych pestúnskych domovov. Napriek ťažkému začiatku sa dievčine celkom darilo. Aj v škole dosahovala vynikajúce známky. Bola jediným dievčaťom z triedy, ktorá chodila na vysokú školu. Sutematsu bola v tej dobe najvzdelanejšou ženou v Japonsku.

Po desiatich rokoch v USA sa vrátila do Japonska. Mladá žena chcela zmeniť svoju krajinu. Spolu s ďalšími dvoma dievčatami, ktoré boli vyslané do zahraničia začali pracovať na spoločnom cieli a tým bolo otvorenie školy pre dievčatá. Na dosiahnutie tohto cieľa sa Sutematsu musela vydať za muža, ktorého nemilovala. No jej obete sa vyplatili. Napokon sa jej podarilo otvoriť školu a pomohla financovať ženskú školu.

Sutematsu spolu s ďalšími 4 dievčatami, ktoré boli poslané za veľkú mláku:

Photo by boredpanda
Photo by boredpanda

A toto je manžel Sutematsu, za ktorého sa (ne)dobrovoľne vydala:

Photo by boredpanda

Na fotografii môžete vidieť Sutematsu:

Photo by boredpanda

 

Zdroj: boredpanda

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre