Toto sú prvé zábery čiernej diery vôbec! Ide o prelomový úspech vo svete vedy

799

Čierna diera sa skloňovala a stále skloňuje nespočetne krát. Vedci o nej vedú dlhé diskusie a píšu sa o tomto fenoméne články, nájdete o nej čo to napísané aj v učebniciach. Prvý človek, ktorý prišiel s teóriu o jej existencii bol, ako inak, Albert Einstein. Do dneška však nebolo jasne ako vyzerá.

V týchto dňoch uzreli svetlo sveta prvé fotografie čiernej diery, ktoré boli kedy vytvorené. Tento temný záber supermasívneho horizontu čiernej diery v strede galaxie Messier 87 (skratka M87) bol vytvorený prostredníctvom špeciálneho prístroja Event Horizon Telescope (EHT). Tento úspech je obrovský a vo svete vedy prelomový. Obyčajní ľudia ako aj vedci sú zaň vďační najmä observatóriu spoločnosti NASA. Horizont udalostí, resp. okraj čiernej diery je v skutočnosti také miesto, za ktorým sa zrútia všetky doteraz známe fyzikálne zákony.

Od vedcov, ale aj od organizácií po celom svete sa vyžadovalo obrovské úsilie a taktiež koordinácia, aby mali vôbec šancu niečo takéto vytvoriť. Vysokoenergetické častice vypustené intenzívnymi gravitačnými a magnetickými poľami okolo čiernej diery presahujú od stredu galaxie viac ako 1 000 svetelných rokov. M87 je eliptická galaxia nachádzajúca sa 60 miliónov svetelných rokov od Zeme. Už roky totiž vedci vedia, že v strede M87 sa nachádza čierna diera s hmotnosťou 6,5 miliárd krát väčšou ako je hmotnosť Slnka, no prvýkrát ju môžu aj vidieť.

Okolo eliptickej galaxie sa nachádza rezervoár plynu s obrovskou teplotou, ktorý v röntgenovom svetle jasne svieti. Štúdie o horúcom plyne, ktorý lemuje čiernu dieru umožnili astronómom nahliadnuť do správania sa a vlastností obrovskej čiernej diery. Objavili napríklad vlnky v horúcom plyne, ktoré poskytujú dôkazy o opakovaných výbuchoch čiernej diery, ku ktorým dochádza približne každých 6 miliónov rokov.

Vedci budú teraz nový obraz a dokumenty študovať niekoľko ďalších rokov, aby sa tak čo najviac naučili o týchto exotických a fascinujúcich objektoch.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre