Toyota v týchto dňoch testuje vozidlo, ktoré má namiesto klasickej batérie solárne panely

389

Toyota začala s testovaním nového modelu Prius, ktorý využíva ultra tenké solárne panely namiesto klasickej baterky. Spoločnosť oznámila začiatkom tohto týždňa, že od konca júla 2019 plánuje začať so svojimi testovacími jazdami.

Cieľom týchto testovacích jázd v spolupráci s NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization) a elektronickou spoločnosťou Sharp, je zhodnotiť účinnosť zlepšenia cestovného rozsahu a palivovej úspornosti elektrifikovaných vozidiel vybavených vysoko účinnými solárnymi batériami. Na uľahčenie realizácie tohto pokusu spoločnosť Sharp modularizovala svoje vysoko účinné solárne články (s účinnosťou konverzie 34%).

Solárny článok je tenký iba 0,03 mm a umožňuje efektívnu inštaláciu do vozidla s obmedzeným priestorom. Toyota nainštalovala tento panel na strechu, kapotu, dvere a ďalšie časti svojho Prius PHV. Zvýšením účinnosti solárneho panelu a rozšírením jeho palubného priestoru dokázala Toyota dosiahnuť menovitý výkon okolo 860 W. Okrem podstatného zvýšenia výkonu využíva toto vozidlo systém, ktorý nabíja akumulátor počas jazdy.

Toyota plánuje uskutočniť skúšky týchto áut v rôznych podmienkach najmä v Tokiu a jeho jednotlivých častiach. Získavať a overovať sa budú rôzne údaje, vrátane výkonu výroby solárneho panela batérie a množstva nabitej pohonnej batérie, neskôr sa použijú pri vývoji palubného solárneho nabíjacieho systému. Výbor pre stratégiu vozidiel poháňaný PV, ktorý NEDO spustil v roku 2016 v spolupráci s niekoľkými ďalšími subjektmi, zhodnotí prínosy na základe zlepšenia v oblasti znižovania emisií CO2 a pohodlia, ako napríklad počtu opakovaných nabíjaní vozidla.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre