10 neobyčajných tradícií, ktoré uvidíte len na indickej svadbe

2657

Indické svadby nie sú len o oslavách, musia nasledovať striktné tradície a rituály. Napríklad partnera, s ktorým pôjdete na svadbu, si nevyberáte vy – je daný horoskopom. Existujú aj presné pravidlá, ako by mala vyzerať nevesta.

1. Astrológia určí, s kým pôjdete na svadbu

V hinduizme hrá astrológia celkom dôležitú úlohu. Nie je to však taká astrológia, akú poznáme my. Tá ich sa zaoberá skôr karmou a dharmou. Astrológovia v Indii pomáhajú ľuďom robiť dôležité rozhodnutia, ako napríklad to, s kým pôjdete na svadbu. Hinduisti veria, že ak si z nevestinho a ženíchovho horoskopu vypočítate partnera, váš vzťah bude dlhý a šťastný.

2. Novomanželia si vymenia kvetinové girlandy

Jeden z dôležitých rituálov je výmena girlánd. Nevesta a ženích si vymenia voňavé a pestré girlandy plné kvitnúcich kvetov, čo symbolizuje ich vzájomnú lásku a rešpekt.

3. Dievča si môže vziať strom alebo psa

V Indii existuje možnosť vziať si nielen človeka, ale aj strom, dokonca aj hrniec. Táto nezvyčajná praktika má však aj vysvetlenie.
Ak sa žena narodí v istú dobu, ktorú nazývajú Mangala, volajú ju Manglik. Niektorí veria, že Manglik ženy so sebou nesú nešťastie, čo by mohlo v budúcnosti spôsobiť nezhody v domácnosti. Preto sa tieto ženy môžu rozhodnúť, že si radšej vezmú strom, psa alebo hrniec. Po rituáli je hrniec zničený a s ním odchádza aj nešťastie.

4. Chodidlá ženícha sa umývajú v mlieku a mede

V niektorých komunitách majú tradíciu, že keď príde ženích do domu nevesty, svokra mu umyje nohy v mlieku a mede. Táto zmes sa nazýva Madhuparka. Je to staroveký spôsob vítania hostí.

5. Do vlasov nevesty sa sype červený prášok

Keď sa ide žena vydávať, do vlasov sa jej nasype červený alebo oranžovočervený prášok, zvaný aj sindoor. V staroveku tento rituál potvrdzoval manželstvo.

6. Na ženícha hádžu paradajky

Na území Uttar Pradesh je zvykom, že ženícha a jeho priateľov vítajú hádzaním paradajok. Tamojší veria, že vzťah, ktorý sa začne nepríjemným a zlým spôsobom vyústi do hlbokej lásky.

7. Ruky a nohy nevesty pokreslia hennou

Mehendi je, pravdepodobne, ich najznámejšou svadobnou tradíciou. Pred svadbou sa ruky a nohy nevesty vyzdobia najrôznejšími kresbami. Tento rituál prebieha za prítomnosti rodiny nevesty. Veria, že henna podporuje plodnosť a ochraňuje pár pred zlými silami.

8. Nevesta si nemôže obliecť biele šaty

Na rozdiel od iných krajín, v Indii si nevesta nesmie obliecť biele šaty, pretože ich považujú za smútočné. Namiesto toho si oblečie sýte farby – preferujú červenú.

9. Matka nevesty potiahne ženícha za nos

Ďalšou veľmi milou a vtipnou tradíciou je ťahanie za nos. Matka nevesty priateľsky a hravo potiahne ženícha za nos. Týmto mu ukazuje, že musí byť pokorný, keď sa rozhodol požiadať o ruku jej dcéru.

10. Na hlavu nevesty hádžu ryžu

Na konci svadby by mala nevesta podstúpiť ešte jeden rituál, nazývaný Vidaai, ktorým dá rodičom zbohom. Na hlavu nevesty sa hádže ryža a matka stojaca za ňou sa ju snaží chytiť. Takisto je to symbol vďaky rodičom za všetko, čo pre dcéru urobili.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre