Tvár mladej ženy, ktorá zomrela v 19. storočí sa stala najslávnejšou na svete, fascinovala množstvo ľudí a dokonca zachraňuje životy

6298

S určitosťou možno povedať, že by ste boli veľmi prekvapení, keby ste vedeli, koľko každodenných predmetov a bežných vecí má tak trochu smiešne, často bizarné alebo dokonca veselé príbehy skrývajúce sa za ich pôvodom. Rovnako tak aj stetoskop. Tento dômyselný kus lekárskeho vybavenia, ktorý sa stal jeho neoddeliteľnou súčasťou, bol skutočne vymyslený za celkom zábavných okolností. V 19. storočí jeden deň sa jeden lekár raz cítil nepohodlne, keď musel položiť ucho na telo pacienta. Bol ním René Laennec a ešte v ten istý deň vynašiel stetoskop. Teraz sa ale pozrieme na niečo iné.

Dnešná téma sa bude týkať tejto mladej dámy:

„L’Inconnue de la Seine“ bola za žena, ktorej tvár po ​​smrti fascinovala stovky ľudí a dal by sa povedať, že zachránila tisíce životov. V skutočnosti je tak trochu morbídnou ikonou v umeleckom svete a častokrát ju prezývajú „maska smrti“. A to preto, že kombinuje dve veci, ktoré zvyčajne nepatria k sebe – portrét mŕtveho človeka a úplný pocit mieru. Aj keď presný pôvod tejto ženy nie je známy, všeobecne sa verí, že táto mladá dáma pravdepodobne spáchala samovraždu. Príbeh hovorí, že jej telo bolo na konci 80. rokov 20. storočia vytiahnuté z rieky Seina a nevykazovalo žiadne známky násilia. Vzhľadom na stav jej pokožky a výzoru niektorí odborníci odhadujú, že vek dievčaťa nebol vyšší ako 16 rokov. Patológ v Paríži Morgue bol údajne tak fascinovaný krásou ženy, že vyrobil identické voskové masky.

Tento patológ však nebol jediný, kto bol očarený jej pokojom a krásou, keďže vzniklo množstvo kópií tej istej masky. Albert Camus porovnal úsmev dievčaťa s úsmevom Mony Lisy. Tento obrázok sa rozšíril do sveta a inšpiroval mnoho umeleckých diel, príbehov i románov. Niektorí historici a vedci dokonca tvrdia, že „Neznáma žena zo Seiny“ bola módnou ikonou. Peter Safar a Asmund Laerdal, tvorcovia prvej umelej nafukovacej figuríny pre nácvik KPR, si taktiež vybrali túto tvár. Keďže sa figurína používa na mnohých kurzoch prvej pomoci, tak „L’Inconnue de la Seine“ označujú za „najopozorovanejšiu tvár“ všetkých čias.

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre