Týchto 5 rastlín vám pomôže skvalitniť spánok i ovzdušie

2704

Len málo vecí nám spôsobuje toľko frustrácie, hnevu a stresu, ako to, že sa nedokážeme dostatočne kvalitne vyspať. Americká asociácia spánku uviedla, že 1 z 3 Američanov má slabý spánok a 1 z 5 Američanov trpí poruchou spánku.

Našťastie, na našej Zemi rastie dostatok rastlín, ktoré vám dokážu výrazne pomôcť. NASA uskutočňuje od roku 1989 štúdie v spojitosti rastlín so spánkom a potvrdzuje, že viaceré druhy sú užitočné pre kvalitu spánku i ovzdušia. Existuje množstvo overených spôsobov, ktorými nám môžu rastliny pomôcť dosiahnuť dobrý spánok. Jedným z nich je relaxácia, ktorú náš mozog zažíva jednoducho tým, že pozoruje zelenú farbu.

Ďalšou situáciou, ktorá by mohla spôsobovať nekvalitný spánok je znečistený vzduch, keďže úrovne vzdušných znečisťujúcich látok sú v domácnostiach obyčajne až päťkrát vyššie ako vo vonkajšom prostredí. Existuje však veľa rastlín, ktoré môžu absorbovať tieto plávajúce spánkové disruptory.

„Keďže existencia človeka na Zemi závisí od podpory života, ktorá zahŕňa zložitý vzťah s rastlinami a s nimi súvisiacimi mikroorganizmami, malo by byť zrejmé, že keď sa pokúsime izolovať v tesne uzavretých budovách či miestnostiach od tohto ekologického systému, vzniknú problémy“, píšu výskumníci z NASA.

Takže, ak hľadáte cestu k lepšiemu spánku, pokúste sa umiestniť jednu z týchto piatich rastlín do okna vašej spálne.

Levanduľa – podľa spoľahlivej štúdie, dokáže táto rastlina znížiť krvný tlak a srdcovú frekvenciu, čo sú kľúčové ukazovatele stresu a úzkosti. Dokonca sa ukázalo, že levanduľa znižuje plač a stres u dojčiat.

lavender fotografia
Photo by Hans

Jazmín – je preukázané, že táto rastlina s krásnymi bielymi kvetmi zvyšuje pokojný spánok, znižuje úzkosť a dokonca vedie k zvýšenému duševnému výkonu.

jasmine fotografia
Photo by Alexas_Fotos

Aloe Vera – jedným z najobľúbenejších exemplárov NASA, Aloe vera skutočne zlepšuje kvalitu ovzdušia absorpciou nečistôt, mikróbov a iných škodlivých častíc vzduchu, ktoré zhoršujú náš spánok.

aloe vera fotografia
Photo by Free-Photos

Anglický brečtan – táto skromná rastlina si vyžaduje veľmi malú starostlivosť, no na oplátku ponúka veľa výhod. Okrem zníženia príznakov alergií a astmy má tiež iné pozitívne účinky.

english ivy fotografia
Foto od Leshaines123

Lopatkovec – ďalší super čistič vzduchu. Pôsobí aj ako mierny zvlhčovač, ktorý vám pomôže udržať vaše dutiny cez zimu uvoľnené.

peace lily fotografia
Foto od Jitney58

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.