Príbeh skromného učiteľa, ktorý získal cenu milión dolárov a peniaze sa rozhodol venovať chudobným študentom

126

Ak máte v poslednej dobe pocit, že sa ľudskosť a empatia celkom vytratili zo sveta, dnes vám ukážeme, že to tak nie je. Prinášame vám totiž príbeh o učiteľovi z Kene, ktorý vám roztopí srdce. Peter Tabichi totiž získal najvyššie ocenenie v oblasti vzdelávania Global Teacher Prize. Spomedzi 10 000 súťažiacich zo 179 krajín sa umiestnil na prvom mieste a domov odišiel s odmenou milión dolárov.

Brown and Black Writing Board With Pen
Foto od
Pixabay na Pexels

Tabichi vyučuje vedu v malej dedinke, kde 95% obyvateľstva žije v chudobe. Jeho triedy bývajú preplnené, niekedy naraz vyučuje až 80 študentov! Ide o ľudí, ktorí sa naozaj chcú vzdelávať, o čom svedčí aj skutočnosť, že mnohí z nich chodia do školy peši až šesť kilometrov.

Keďže ich do veľkej miery obmedzuje chudoba, Tabichi venuje 80% svojho platu na nákup kníh a uniforiem pre svojich študentov. Navyše, keď získal ocenenie, zaviazal sa, že časť z neho poputuje na pomoc jednotlivcom.

Content African American girl in casual wear chatting with girlfriends while visiting spectacle
Foto od
Tobit Nazar Nieto Hernandez na Pexels

V ďakovnej reči po získaní ocenenia zdôraznil problémy, ktorým škola čelí. Leží totiž v odľahlej oblasti a väčšina žiakov pochádza z rodín, ktoré si nemôžu dovoliť ani len raňajky. Je však odhodlaný vzbudiť vášeň a záujem svojich študentov o vedu, čo sa už teraz odráža na výsledkoch jeho zverencov. Dosahujú na súťažiach úžasné výsledky, rovnako vynikajúce sú aj ich pokroky vo vzdelávaní a získali veľké ocenenie aj v Spojenom kráľovstve. Mnohých z nich dokonca prijali aj na univerzity, čo len podčiarkuje jeho učiteľské schopnosti.

Obdivuhodné je, že ľuďom nepomáha len v oblasti vzdelávania. Okrem toho sa snaží bojovať proti tradícii predčasných sobášov a chce, aby rodiny poskytovali svojim dcéram radšej vzdelanie. V mladých ľuďoch totiž vidí všetko, čo je pre svetlú budúcnosť dôležité – zvedavosť, talent, inteligenciu a vieru.

Tree Growing in Field in Wild Nature
Foto od
Mary na Pexels

K úspechu mu zagratuloval aj kenský prezident, ktorý ocenil jeho odvahu a odhodlanie. Želá si, aby kenské deti boli schopné konkurovať najlepším vedcom z celého sveta. Ľudia ako Tabichi sú v dnešnom svete viac než potrební. Ak poznáte aj vy osobu, ktorej by ste chceli verejne vzdať hold, povedzte nám o nej v komentároch!

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.