Úchvatné umenie: Pozrite si nádherné nástenné maľby, ktoré obliekli budovy do čipky

2935

Od čmáraníc v škôlke až po podmanivé pouličné maľby vo vyše sto mestách po celom svete. Tak vyzerala cesta NeSpoon a dnes je dôkazom trpezlivosti a vášne. Dnes vám prezradíme, aké tajomstvá ukrýva jej tvorba a ako vlastne prebieha.

Zdroj: NeSpoon
Zdroj: NeSpoon
Zdroj: NeSpoon

Základom jej práce je silná fascinácia čipkárskym umením. Toto remeslo má stáročnú tradíciu, ktorá siaha až do Benátok v 15. storočí. V 19. storočí pracovali v čipkárskom priemysle státisíce ľudí a emigráciou z Európy čipke zabezpečili ešte väčšiu popularitu. Netrvalo dlho a stala sa obľúbenou po celom svete.

Nástenné maľby NeSpoon sa snažia nielen ctiť sa tradíciu, ale verejným priestorom vnášajú aj pokoj a krásu. Sú dôkazom toho, že človek v dnešnom rušnom svete netúži po ničom inom, len po chvíľke ticha a odpočinku.

Zdroj: NeSpoon
Zdroj: NeSpoon
Zdroj: NeSpoon

Kamkoľvek príde, snaží sa čo najviac zistiť o tamojších čipkárskych tradíciách a vzoroch. Navštevuje múzeá a stretáva sa s poslednými, no stále pracujúcimi čipkárkami. Uvádza, že čipkárstvo je podľa nej to najženskejšie umenie. Tvrdí to, pretože sa za celé tie roky stretla so stovkami čipkárok a len niekoľkými čipkármi.

Zdroj: NeSpoon
Zdroj: NeSpoon
Zdroj: NeSpoon

Ženské čipkárske spolky mali pre tradičné komunity skutočne veľký význam. Mohli sa stretávať, rozprávať, deliť sa o svoje radosti a strasti a navzájom sa podporovať. Práve to ju ešte viac inšpirovalo v snahe vytvoriť projekt, kde vytvorila nádherné nástenné diela.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre