Vzácne a bizarné druhy pavúkov, ktoré zaujmú vašu pozornosť. Možno si ich nakoniec obľúbite.

790

Odhaduje sa, že najmenej štyri percentá svetovej populácie trpí na arachnofóbiu, čo je dosť vysoké percento vzhľadom na to, že len naozaj malé percento pavúkov je jedovatých až do tej miery, že by mohli človeka ohroziť na živote. Je jasné, že ľuďom sa nepáčia ich chlpaté telá, ani veľa párov dlhých nôh, no čo keby sme vám povedali, že existujú aj rozkošné farebné pavúky? Možno potom by ste zmenili názor. 

Váš prípadný strach možno úplne neodstránia, no určite vám ho pomôžu aspoň trochu zmierniť. A potom je dôležité poznamenať, že pavúky sú dôležitou súčasťou nášho ekosystému a žijú na tejto planéte oveľa dlhšie ako my, ľudia. Sú dobrými pomocníkmi pri love hmyzu (vo veľkej miere pomáhajú napríklad poľnohospodárom) a v neposlednom rade im na vás vôbec nezáleží a chcú si len žiť svoj život. 

Pavúk páví 

smja13 GR critter.jpg
Zdroj: flickr

Zo všetkých pavúkov na tomto zozname získava tento druh veľké plus za celkovú roztomilosť, ale aj za spôsob, akým sa samec snaží presvedčiť samičku k páreniu – svojim geniálnym tancom! Klobúk dole aj za ich statočnosť. V praxi to totiž funguje tak, že ak sa samici ich tanec nepáči, zje ich.

Poecilotheria metallica

80982c3042e5d1ede0015f2b5d14e128
Zdroj: pinterest

Známa aj ako zafírová tarantula. Žiarivo modrá tarantula — čo poviete? Nie je už len tá predstava priam dokonale fascinujúca? Tento druh pavúka je naozaj obľúbený medzi nadšencami, treba byť však opatrný, táto tarantula je totiž nesmierne rýchla a jej uhryznutie je pomerne jedovaté (ich jed sa ale využíva aj v medicíne).

Tento druh pavúka je zväčša chovaný len v zajatí, vo voľnej prírode je považovaný za kriticky ohrozený druh. Je pomenovaný podľa mesta v juhovýchodnej Indii, kde ho objavili koncom 19.-teho storočia. Samice sa môžu dožiť až 12 rokov, zatiaľčo samci asi tri až štyri roky. 

Pavúk v tvare presýpacích hodín 

Cyclocosmia ricketti commonly known as the…
Zdroj: pinterest

Ide o naozaj starodávny druh pavúka, ktorý sa na planéte Zem vyskytuje už asi z obdobia pred naším letopočtom. Na to, že je s nami tak dlho nie je ani zďaleka taký známy. Stretnúť ho vo voľnej prírode si totiž vyžaduje poriadnu dávku šťastia. Prečo je ťažké ho stretnúť? Pretože k jeho prirodzeným podmienkam k životu patrí pôda, piesok a rastlinné zvyšky, pričom len zriedka vychádza zo svojho úkrytu. 

Pavúk so smajlíkom

Happy face spider
Zdroj: flickr

Tieto pavúky vám už od pohľadu musia vyčarovať úsmev na tvári. Ich prirodzeným územím je Havaj. Ide o naozaj maličkých pavúkov (ich priemerná veľkosť je len 5 milimetrov!). Žijú pod listami a loviť potravu vychádzajú až neskoro večer. Zaujímavosťou je, že vo voľnej prírode nemajú špeciálnych predátorov. Napriek tomu im kvôli ľudskej činnosti hrozí vyhynutie (to nemôžeme dopustiť, no nie?).

Pikachu ako z nočnej mory

National Geographic photographer discovers Spider Pikachu 59d2008b5bf88 700
Zdroj: ranker.com

Na prvý pohlaď sú nepochybne roztomilé, no treba si na ne dávať ohromný pozor – ich uhryznutie náramne bolí. Samce sú oveľa nenápadnejšie, vďaka čomu sú aj úspešnejší v love koristi. Veľkostne sú takisto malé, merajú asi len 1 centimeter, pričom samce bývajú menšie. Vytvárajú si pavučiny v kríkoch a stretnúť ich nie je tak jednoduché, aj napriek tomu, že sú rozšírené od Kanady až po Panamu. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.