Úprimnosť je v živote dôležitá: 10 vlastností úprimných ľudí

2428

Úprimnosť je základným stavebným kameňom dôvery a vzťahov. Všetci by sme chceli byť obklopení ľuďmi, ktorým môžeme dôverovať. Musíme sa však k tomu postupne dopracovať. Kombinácia tejto neúprimnej doby a mnohých sklamaní v živote nám káže nedôverovať takmer nikomu. Tade však cesta nevedie. Ako však prísť na to, komu dôverovať a komu nie? To je ťažká otázka. Niekedy musíme riskovať ďalšie sklamanie a jednoducho dôverovať. V tomto článku vám priblížime vlastnosti úprimných ľudí, aby ste ich vo svojom okolí mohli ľahšie rozoznať.

Prečo je úprimnosť dôležitá?

Zdroj: canva

Úprimnosť je pre nás všetkých dôležitá. Úprimným ľuďom môžeme dôverovať. Keď niekomu dôverujeme, môžeme si vytvárať kvalitné a zdravé vzťahy. Či už osobné alebo profesionálne. Byť úprimný je v podstate veľmi jednoduché. Je to len o tom, že hovoríte pravdu. Ako jednoducho to však znie, prax je už troška ťažšia. Človek má totiž tendenciu klamať a zatajovať skutočnosti. Nemusí sa jednať o nejaké obrovské, hnusné klamstvá, ktoré vás dostanú na kolená. Stačí, keď vás chce niekto uchrániť pred krutou pravdou, lebo vás má rád a lož je na svete. Je však úplne iné keď sa niekto zaujíma o vaše city takýmto spôsobom alebo vám im sprosto klame. Preto je úprimnosť taká dôležitá a strašidelná zároveň.

Úprimní ľudia sú teda veľmi odvážni a preto vám tieto ich vlastnosti pomôžu nájsť ich v dave klamárov a neúprimných ľudí.

Sú pravdovravní

Zdroj: canva

Toto je asi každému jasné. Úprimní ľudia to však dostali do vienka. Sú naprogramovaní tak, že nevedia klamať. Ani ich to nenapadne. Ojedinele používajú lži, keď chcú niekoho blízkeho ušetriť od veľkej bolesti. Ale naozaj ojedinele. Vždy radšej zvolia pravdu. Vždy sa postavia za správnu vec a za pravdu a spravodlivosť. Je to tak aj v práci. Sú to ľudia, ktorí vám vždy podržia chrbát, keď ste v práve. Aj keď vás možno nemajú radi.

Sú transparetní

Zdroj: canva

To je špeciálne dôležitá vlastnosť pri obchodnom jednaní. Sú to jednoducho ľudia, ktorí vás nikdy nepodvedú. Nemajú čo skrývať a vždy vyložia všetky karty na stôl. Je to dôležité preto, lebo transparentnosť je v dnešnej dobe, najmä v biznise synonymum obchodnej etiky. Okrem iného je transparentnosť aj o dôvere, keď sa na obchodných jednaniach zdieľajú rôzne citlivé firemné informácie. Všetci zúčastnení by si ich mali nechať pre seba. Úprimným ľuďom to hovoriť nemusíte.

Sú spoľahliví

Zdroj: canva

To znamená, že keď niečo sľúbia, tak to aj splnia a to na sto percent. Nikdy nedávajú prázdne sľuby, vždy sa na nich môžete spoľahnúť. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú úžasnými rodičmi a priateľmi. Nikdy sa na vás nevykašlú a nezmenia plány na poslednú chvíľu.

Sú stabilní

Zdroj: canva

Spoľahlivosť a stabilita idú väčšinou ruka v ruke. Znamená to, že vo všeobecnosti správajú rovnako a viete presne predvídať ako sa zachovajú v daných okolnostiach. Jednoducho povedané, presne viete, čo od nich môžete čakať.

Sú zodpovední

Zdroj: canva

Keď úprimný človek urobí chybu, tak si prizná a preberie za ňu zodpovednosť. Môžu naozaj spraviť veľký prúser, ale nikdy sa nesnažia nič zatajiť. Je jedno či sa jedná o ich súkromný alebo profesijný život. Vždy povedia pravdu. A ešte aj spravia všetko, čo jej v ich silách, aby svoju chybu napravili.

Sú autentickí

Zdroj: canva

Sú úprimní a pravdiví aj voči sebe. Nehrajú sa niekoho, kto nie sú a nepretvarujú sa. To ich robí autentickými. Majú svoj vlastný štýl vo všetkom a nepotrebujú niekoho kopírovať alebo napodobňovať.

Sú etickí

Zdroj: canva

Prídete na to, že títo ľudia sú veľmi etickí a majú v sebe silný morálny kompas. Nemajú radi nespravodlivosť a vždy sa postavia za slabšieho. Chcú pomáhať ľudom a ich prístup k ľuďom sa vždy riadi silným etickým prístupom a hlbokým rešpektom. You’ll find that a lot of honest people have a strong sense of ethics and a strong moral compass.

Sú skromní

Zdroj: canva

To znamená, že bez ohľadu na to, že aj keď sú veľmi múdri alebo bohatí, nikdy sa svojimi úspechmi nebudú chvastať. Nevidia samých seba ako dokonalých jedincov. Práve naopak. Stále hľadajú priestor na seba-rozvoj a zlepšovanie sa. A sú veľmi otvorení aj konštruktívnej kritike od iných ľudí.

Sú odvážni

Zdroj: canva

Super vec na úprimných ľuďoch je to, že nevycúvajú z nepríjemných konverzácií alebo konfliktných situácií. Vždy chcú situáciu vyriešiť. Vždy sa postavia za tých, ktorým sa deje nespravodlivosť, aj keď je to nepríjemná a nepohodlná situácia.

Neohovárajú

Zdroj: canva

To sa k nim jednoducho nehodí. Ohováranie je iba o šírení poloprávd a klamstiev o iných ľuďoch a to je im maximálne proti srsti. Nie je to morálne a môže to veľmi ublížiť ľuďom. Ohováranie nemá nič spoločné s rešpektom voči človeku ako takému a preto sa mu úprimní ľudia vždy vyhýbajú.

Zdroj

Kristína Vait
Milujem knihy, psychológiu, zvieratá a písanie. Inšpiráciu a energiu čeprám z prírody a skvelých ľudí, ktorí ma obklopujú
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre