Úžasné fakty o psoch, ktoré vás zaujmú! Pohodlne sa usaďte a čítajte.

3395

Už viac ako 30 tisíc rokov sú psy súčasťou života ľudí. Dalo by sa povedať, že vo všeobecnosti sú stále viac a viac obľúbené. Ľudia vnímajú psy ako najlepších priateľov a podľa toho sa k nim aj správajú – snažia sa zabezpečiť im čo najlepší život. Základom lásky a rešpektu je ale aj poznanie. Koľko toho viete o psom živote? Stavíme sa, že stále nie dosť!

O psoch je neustále čo objavovať, preto sme sa rozhodli opäť prísť s novinkami, ktoré obohatia vaše doterajšie vedomosti. Pohodlne sa usaďte a začítajte do faktov o našich milých štvornohých miláčikoch.

Psy s bohatstvom

Zdroj Karsten Winegeart

Nielen, že sa zo psov ako domácich zvierat stali hotoví členovia rodiny, ale nie zriedka bývajú aj zahrnutí v závete svojho majiteľa. Vždy sa potom nájdu zhrození blízki príbuzní, ktorí len ťažko trávia to, že sa majú o dedičstvo deliť so psom. Úplne bežné je to napríklad v Spojených štátoch amerických, kde je asi milión psov zahrnutých v poslednej vôli.

Greyhound – pozoruhodné plemeno psa

Zdroj Mark Galer

Okrem toho, že patrí k najrýchlejším plemenám psov so schopnosťou dosiahnuť rýchlosť až 72 kilometrov za hodinu, je to tiež jediné plemeno psa, ktoré sa údajne spomína v Biblii.

Pomenovanie „Pitbull“

“Pit Bull“ je v skutočnosti termín, ktorý veľa ľudí používa úplne nesprávne – toto pomenovanie totiž oficiálne neexistuje. Ľudia ním však zvyknú pomenovať amerického pitbulteriéra, amerického stafordšírske teriéra, anglického bulteriéra, amerického buldoga a nie zriedka aj boxera.

Nepríjemný zvuk dažďa

Zdroj Tonia Kraakman

Ak ste si aj vy mysleli, že váš pes nechce ísť von počas dažďa, pretože sa bojí, že zmokne, nemusí to byť tak celkom pravda. V skutočnosti dážď zosilňuje ich beztak citlivý sluch a okolité zvuky sa pre nich stávajú veľmi nepríjemnými (ako pre ľudí zvuk škrípania kriedy po tabuli).

Pes v domácnosti môže zabrániť astme a prechladnutiu

Výskumy hovoria o tom, že deti, ktoré vyrastajú v domácom prostredí so psami majú oveľa nižšiu pravdepodobnosť vzniku rôznych alergií.

Saluki je najstaršie známe plemeno psa

Zdroj: wikimedia common

Saluki sa považuje za najstaršie psie plemeno, ktoré bolo chované už v starovekom Egypte! Okrem toho ho Egypťania považovali za kráľovského psa. Chovali ho až v takej úcte, že sa v hrobkách našli ich mumifikované pozostatky.

Psy môžu trpieť depresiou

Psy môžu trpieť sezónnou afektívnou poruchou (SAD) rovnako ako aj ľudia. Ak si to všimnete, je dôležité zabaviť mu myseľ rôznymi hrami a dlhými prechádzkami.

Sibírsky husky má zo všetkých plemien najvyššiu vytrvalosť

Zdroj Ayush Madikunt

Chrty môžu patriť k najrýchlejším plemenám, ale ani zďaleka nie sú tak vytrvalé ako psy plemena Sibírsky husky. Tie totiž dokážu prejsť za deň až 200 kilometrov pri priemernej rýchlosti 17 km/hod.!

Psy sa dokážu zamilovať

Zdroj Camilo Fierro

Mozog psa uvoľňuje oxytocín – „hormón lásky“ – pri interakcii s ľuďmi, ale aj inými psami, takže sa môže stať, že si k niektorému psovi vytvoria hlbší vzťah, čo sa dá prirovnať k zaľúbenosti.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre