Úžasné fakty o stromoch – nepodceňujme ich, bez nich by sa žilo ťažko!

1256

Rastliny sú medzi ľuďmi nesmierne podceňované, je to ale veľká škoda, pretože medzi nimi nájdeme veľa liečivých, jedovatých a inak zaujímavých druhov. Kapitolou samou o sebe sú aj stromy. Sú mohutné, rozmanité a energia, ktorú vysielajú, dokáže človeka nabudiť na veľmi dlhú dobu. Ak sa pýtate ako to robia – tiež by sme to chceli vedieť. Navyše aj ich funkcia na tomto svete je prakticky nenahraditeľná – produkujú obrovské percento kyslíka, vytvárajú tieň a tiež sa podieľajú na tvorbe biotopu mnohých živočíchov.

Navyše sa k nim viaže obrovské množstvo zaujímavých faktov, tak si poďme niekoľko z nich predstaviť.

Najstarší strom na svete

Najstarším známym žijúcim stromom na svete je aktuálne borovica, ktorú môžete nájsť v Bielych horách v Kalifornii. Dokonca má aj celkom príhodný názov – Matuzalem. Inak je aj osobitne pomenovaný a meno dostal podľa postavy zo Starého zákona – Noe. Pýtate sa ako sa prišlo na to koľko má rokov? Odobrala sa vzorka z jadra kmeňa, pričom sa merali letokruhy a vek sa odhadol na neuveriteľných 5 072 rokov!

Hyperion je najvyšší strom na svete

Zdroj: google images

Najstarší strom sme si už predstavili, ale čo ten najvyšší? Je to sekvoja, ktorá sa taktiež nachádza v Kalifornii (presná lokalita je držaná v tajnosti, práve aby sa zabránilo masívnym návštevám ľudí, ktorí by na danom mieste narúšali ekosystém). Objavená bola dvoma prírodovedcami v roku 2006. Tí na nič nečakala a hneď ju zmerali. Výška bola neuveriteľných 115 metrov!

Stredoveká tradícia vianočných stromčekov

Zdroj Morgane Le Breton

Zvyk pozostávajúci zo stavania a zdobenia ihličnatých stromov počas Vianoc pochádza z raného moderného Nemecka. V roku 1800 bol tento zvyk prijatý aj ďalšími európskymi krajina a postupne sa stával moderným. Symbolika je však oveľa staršia – už v stredoveku si ľudia vážili ihličnaté stromy, pretože zostali zelené aj počas neľútostnej zimy, brali si preto domov halúzky, ktoré mali zastrašiť čarodejnice, zlých duchov a škriatkov.

Avokádo je pomenované podľa charakteristického vzhľadu

Zdroj Gil Ndjouwou

Strom sa oficiálne volá Hruškovec americký, len plody voláme avokádo. Strom pochádza zo Strednej Ameriky. A slovo “avokádo” pochádza z nahuatlského (aztéckeho) “akhuakatl”, čo znamená „semenník“. Stačí sa naň pozrieť a každému musí byť jasné, že ide o naozaj výstižné pomenovanie. Navyše nie zriedka nájdete na strome vysieť dve pri sebe.

Duby sú domovom mnohých bezstavovcov

Spomedzi mnohých druhov stromov a mnohých úloh, ktoré na Zemi zohrávajú sú duby veľmi dôležité pre poskytovanie bezpečného domova pre faunu – konkrétne mnohé druhy bezstavovcov. Zistilo sa, že priemerný dub môže hostiť až 284 rôznych druhov hmyzu.

Duchovné spojenie

Zdroj Salman ALQahtani

V západnej Afrike ľudia Oubangui zasadia strom vždy, keď sa narodí dieťa. Strom totiž vo všeobecnosti predstavuje život. Napríklad, ak strom začne kvitnúť, znamená to, že je čas ženiť sa alebo vydávať. Oubangui tiež veria, že ich duch žije na stromoch aj po smrti.

Javorový sirup

Zdroj Patrick Tomasso

Ako sa získava známy, obľúbený a chutný javorový sirup? Na konci zimy sa do kmeňu stromov vyvŕtajú diery a pomocou čapov sa vytiahne miazga. Miazga sa potom zahrieva, aby sa skoncentrovala a zlepšila sa jej chuť. Asi 90 percent obsahu miazgy tvorí voda, zvyšok sa využije na výrobu spomínaného sirupu. Na jeho prípravu je ale potrebných naozaj veľa litrov miazgy.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre