Užitočné „hacky“, ktoré vám majú pomôcť zostať zdravým. Poznáte všetky?

3904

Kto z nás by nechcel byť zdravý a plný energie za každých okolností? Treba sa ale zamyslieť nad dennou rutinou – od otvorenia očí, až kým nejdeme spať. Ľahko sa totiž môže stať, že aj keď si myslíme, že robíme všetko správne, nájde sa plno chýb, ktoré nás môžu o zdravie veľmi rýchlo pripraviť. Udržať si zdravie si totiž vyžaduje veľa pozornosti – najmä zo začiatku, kým si vytvoríme tie správne návyky. Ktoré to ale sú? To a ešte oveľa viac sa dozviete v našom článku.

Základným stavebným prvkom je sebadisciplína a vytrvalosť. Tie si musíte osvojiť ako prvé, všetko ostatné vám už pôjde ako po masle.

Prežúvajte každé sústo pomaly a dôkladne

Zdroj Gohar Avdalyan

V prvom rade bude takýmto spôsobom vaše telo schopné absorbovať viac živín, zároveň sa budete oveľa skôr cítiť sýty, takže bude menej pravdepodobné, že sa budete prejedať. Dokonca by ste sa mali po jedle cítiť aj menej unavený. Ľudia, ktorí jedia rýchlo majú až o 115% vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť obezitou v porovnaní s ľuďmi, ktorí jedia pomalšie.

Navyše ľudia, ktorí svoje jedlo pred prehltnutím dobre nepožujú môžu trpieť na rôzne tráviace problémy – majú vyššie riziko aspirácie sústa (s čím je spojené dusenie), môžu sa paradoxne dostať do podvýživy alebo trpieť na dehydratáciu.

Ráno ako prvé – pohár vody

Zdroj engin akyurt

Možno patríte k ľuďom, ktorí si ako prvé doprajú šálku kávy na prebratie. Oveľa účinnejší a zdravší je ale pohár vody. Dostanete okamžitú dávku potrebnej hydratácie, naštartuje sa vám metabolizmus a telo sa prečistí od toxínov. Pozitívne účinky to má aj na vašu pleť, ktorá bude žiarivejšia, vlasy a takisto náladu, ktorá bude oveľa pozitívnejšia.

Obliečky si perte naozaj často

Zdroj Nathan Waters

Dokážete si predstaviť, čo všetko sa nachádza na vašich obliečkách, najmä na vankúši? Verte, že by ste boli zhrození. Špina, mastnota z vlasov, produkty vašej pleťovej rutiny, baktérie – to všetko a ešte oveľa viac. Preto ich perte prinajmenšom raz týždenne, vaša pokožka sa vám rozhodne poďakuje a aj vy budete mať lepší pocit.

Pravidelne pite zelený čaj

Zdroj Matcha & CO

Zelený čaj je nabitý vitamínmi a antioxidantmi, takže ak si denne doprajete 5 šálok (čo je odporúčané množstvo) pomôže to vášmu metabolizmu, obmedzí sa nadmerná chuť do jedla a takisto slúži ako prevencia pred celou radou srdcových ochorení – od vysokého krvného tlaku až po zlyhanie srdca. Navyše, štúdie ukazujú, že pitie zeleného čaju môže pomôcť spáliť ďalších 75 – 100 kalórií za deň.

Používajte zubnú niť ešte pred kefkou

Zdroj Sora Shimazaki

Mnoho ľudí zubnú niť nepoužíva vôbec, potom sú ľudia, ktorí ju používajú, ale až po umytí zubov zubnou kefkou. Dentisti ale odporúčajú používať ju pred čistením, aby ste sa vyhli tomu, že uvoľnené jedlo, baktérie a zubný povlak zostanú vo vašich ústach až do ďalšieho čistenia.

Ste v strese? Dajte si žuvačku.

Zdroj Aleks Dorohovich

Mätová vôňa a chuť môže na vaše receptory pôsobiť tak, že budete oveľa viac v strehu, budete sa lepšie sústrediť, zlepší sa vám fungovanie mozgu, pamäť aj rozhodovanie a do toho všetkého vám to pomôže odbúrať stres. Váš mozog totiž dostane signál akoby ste prijímali potravu a vtedy sa “vypne” sympatický nervový systém zodpovedný za reakciu útek alebo boj, a teda stres.

Ponožky proti nespavosti

Zdroj Livi Po

V čase, kedy sa chystáme ísť spať sa teplota nášho tela začne postupne znižovať (môže to byť o 1 až dva stupne), naše koncové časti tela – kam patria aj chodidlá, preto môžu byť na pocit studené, čo podvedome ovplyvňuje náš spánok, ktorý je menej kvalitný. Teplé ponožky, ale tento problém pomôžu vyriešiť.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre