V akom veku sa ženili a ako prepravovali kone po vode? Tieto otázky a odpovede o stredoveku vám to prezradia

186
Stredovek je pre mnohých fascinujúce obdobie. Často je však naša predstava o ňom mylná alebo neúplná. Predsa len, filmové diela či rôzne seriály nám poskytujú trochu inú predstavu o stredoveku . Napadla aj vás niekedy zaujímavá otázka na ktorej sa vám vo vašom obľúbenom seriáli plnom nebojácnych hrdinov nedostalo odpovede? Napríklad ako takí hrdinovia prepravovali kone po vode? Alebo ako vzdelaný naozaj bol človek v tej dobe? Vedel vôbec aký je rok? Na tieto ale aj iné otázky ohľadom údajnej „dobe temna“ vám poskytneme odpoveď v dnešnom článku.

Nosili ľudia ponožky ?

Pôvod ponožiek siaha do staroveku, pričom existujú dôkazy, že Gréci aj Rimania nosili návleky na nohy podobné tým, ktoré nosíme dnes. Starovekí Gréci si omotávali okolo nôh matnú zvieraciu srsť, ktorá ich chránila a zároveň hriala. Rimania dokonca nosili ponožky aj v sandáloch. Podľa prameňov sa ponožky posielali vojakom v ďalekých končinách ríše spolu s „dvoma pármi sandálov a dvoma pármi spodkov“. Archeológovia objavili ku koncu 19. storočia v Egypte aj pár ponožiek z tretieho alebo štvrtého storočia nášho letopočtu.
V stredoveku muži a ženy nosiaci tuniku naďalej nosili návleky na nohách, hoci čoskoro siahali oveľa vyššie na nohu. To, čo bolo kedysi ponožkou, sa čoskoro začalo podobať na pančuchy. Boli vyrobené z vlny, mohli byť dosť voľné a v 14. storočí siahali až do polovice stehien. K topánkam sa bežne nosili aj puttees, teda kusy kože alebo látky, ktoré siahali od členkov po kolená.

Koľko rokov mali muži a ženy, keď sa ženili?

V stredoveku neexistoval jednotný vek na uzavretie manželstva, ale v priemere sa muži ženili vo veku 20 rokov, zatiaľ čo ženy v tínedžerskom veku. V prípade žien sa v neskoršom stredoveku v mnohých častiach Európy vek vstupu do manželstva zvyšoval.
Wikimedia
Do manželstva sa premietlo aj kanonické právo, ktoré obmedzovalo ženám vstup do manželstva pred pubertou – teda približne vo veku 12 rokov. V rovnakom duchu sa muži vo všeobecnosti nemohli ženiť pred dovŕšením 14 rokov. Zasnúbenie však bolo možné aj skôr a z diplomatických a ekonomických dôvodov boli takéto sľuby bežné. Súhlas bol mimoriadne dôležitý, ale v prípade zásnub sa súhlas predpokladal.  

Ako sa prepravovali kone po vode?

Časť tapisérie z Bayeux, ktorá zobrazuje Normanov pri preprave koní cez Lamanšský prieliv, ponúka pohľad na fungovanie zásobovacích reťazcov v stredoveku. Ilustrácia vedie aj k otázkam, ako Normani dostali tieto kone bezpečne cez rozbúrené vody. Viliam Dobyvateľ vraj v roku 1066 vzal so sebou do Anglicka 3 000 koní. Historici ponúkli niekoľko teórií, ako sa to podarilo. Je možné, že Viliam použil techniky porovnateľné s tými, ktoré zaviedli jeho normanskí kolegovia v Taliansku, na Sicílii a vo východnej časti Stredozemného mora. Tí zasa boli ovplyvnení byzantskými metódami.
Autor fotografie je Austin Neill
Kone boli bezpečne priviazané, ale ak sa Viliamove lode viac podobali byzantským a menej tým, ktoré vidíme na tapisérii, pravdepodobne boli vybavené rampami a mohli mať nižšie paluby, ktoré držali kone počas plavby.

Ešte viac zaujímavosti o stredoveku vám prezradíme v tomto videu !

Vedel priemerný človek, aký bol rok?

Je ťažké presne zistiť, koľko stredovekých ľudí vedelo, aký je rok, pretože väčšina bola negramotná a neexistujú žiadne záznamy, ktoré by to umožnili zistiť. Stredovekí zapisovatelia – mnísi v kláštoroch a kráľovskí úradníci – vedeli, aký bol rok. Najdôležitejšia časť sledovania času sa týkala skôr ročného obdobia ako samotného roku. Kalendáre založené na poľnohospodárskom cykle, liturgii a náboženských slávnostiach diktovali väčšinu života v stredoveku.
Autor fotografie je Estée Janssens
Jedným z ďalších časových aspektov je absencia akéhokoľvek pomenovania obdobia, v ktorom žili. Moderní pozorovatelia nazývajú stredovek „stredovekom“, ale tento termín pochádza od renesančných učencov. Toto slovo doslova znamená „stred“ a „vek“ a pre tých, ktorí sa v 14., 15. a 16. storočí vracali ku klasickej kultúre vo všetkých jej podobách, bolo časové rozpätie medzi ich súčasnosťou a gréckym a rímskym svetom vekom v strede.

Ako vlastne vyzeral vojenský výcvik?

Výcvik pre stredoveký boj počas raného stredoveku závisel od miesta a kultúry, ale bol relatívne neformálny. Germánski bojovníci mohli mať iný pohľad na boj ako roľníci obhospodarujúci pôdu v Anglicku, ale hrozby nájazdov a bojov spôsobili, že všetci jednotlivci, ktorí mohli bojovať, museli na výzvu bojovať. Lov, hry a turnaje zabezpečili, aby muži mali základné zručnosti potrebné na bojisku. Stredoveké vojny sa viedli počas „bojovej sezóny“, alebo keď nebolo potrebné starať sa o úrodu a úroda nebola pripravená na príchod. Niektoré z tých istých elementárnych nástrojov sa používali na poľnohospodárstvo aj na boj. Bohatí vlastníci pôdy, šľachtici a kráľovské rodiny mali prostriedky na výrobu mečov a zložitejších nástrojov, ale pre príslušníkov nižších vrstiev to neprichádzalo do úvahy.
Autor fotografie je Ricardo Cruz
Existovali však vojenské príručky. Napríklad Vegetiova kniha De Re Militari, ktorá sa zachovala z Ríma, bola jedným zo základných textov používaných na usmernenie vojenského výcviku až do karolínskeho obdobia (ôsme a deviate storočie). Počas celého stredoveku boli potrební vojaci pechoty a jazdy a často sa do boja zapájali žoldnieri. V neskoršom stredoveku diela ako príručka Hansa Talhoffera poskytovali podrobné inštrukcie o stredovekom boji. Jeho dielo odrážalo zmeny vo vojenskej taktike, stratégiách a technológiách, ktoré sa formovali v priebehu predchádzajúcich storočí. Zvýšená štandardizácia armády však neviedla k vytvoreniu žiadnej stálej armády až do polovice 15. storočia, keď ju počas storočnej vojny vytvoril francúzsky kráľ Karol VII. s cieľom umožniť jednotnejší výcvik. Zdroje: 1, 2 , 3
Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre