Ľudia v stredoveku sa báli dnes nevinných zvierat. Toto je 13 extra zaujímavých faktov o živote v údajnej „dobe temna“

18973

Stredovek, obdobie kráľov a ich kráľovien. Obdobie, ktoré sa mnohými dodnes označuje za temné. Ale ako sme si už povedali, toto obdobie nebolo až také beznádejné ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. V stredoveku vzniklo mnoho vynálezov, ktoré využívame dodnes. Zaujíma vás údajne obdobie temna viac? Potom vás pozývame do nášho výberu zaujímavých faktov, kde sa dozviete, ktoré zvieratá boli skutočné nebezpečné pre život , ako to naozaj bolo s hygienou alebo ako prebiehali svadby.

 

1. Prasce boli životu nebezpečné

 

V stredoveku boli ošípané chované pre mäso alebo kvôli hľadaniu potravy v lesoch a na spoločných pozemkoch. Ľudia s nimi mali oveľa väčší kontakt, ako dnes – to mohlo byť nebezpečné, dokonca smrteľné. Existuje niekoľko záznamov o ošípaných, ktoré zjedli deti. Záznamy pochádzajú z 13. storočia, kedy boli na ich majiteľov podané žaloby, čo malo zvyčajne za následok rozsudok smrti pre ošípanú. Tieto súdne spory boli časté na území dnešného Francúzska, najmä v regióne okolo Paríža.

 

Foto: Wikimedia

 

2. Jazyky

 

Európska spoločnosť v stredoveku hovorila, tak ako dnes, viacerými jazykmi. Ľudia vo svojom každodennom živote používali jazyk svojho národa, no v iných, úradných či náboženských prípadoch museli používať latinčinu a hebrejčinu. Jazykom práva francúzština. Pokiaľ šlo o urazenie ľudí, mohlo to byť v akomkoľvek jazyku.

 

Foto: Wikimedia

 

3. Ľudia sa kúpali

 

Hygiena bola považovaná za znak čistoty a civilizovanosti. Väčšina veľkých miest sa mohla pýšiť verejnými kúpeľmi, rovnako ako mnohé súkromné domy. Vane boli vyrobené s použitím podobných techník, aké sa používajú na výrobu vínnych sudov.

 

Foto: Wikimedia

 

4. Stredovek nebol „hlúpy“ a „šedý“

 

Používanie farieb bolo veľmi podobné modernému obľubovaniu jasných a farebných odtieňov. Od odevov po šperky či sklenené vitráže na domoch či kostoloch – farebná dekorácia bola všade. Zatiaľ čo väčšina maľovaných múrov bola stratená a textily v pôde vybledli alebo sa zmenili na hnedé (ak vôbec pretrvali), iluminácie stredovekých rukopisov nám stále ukazujú farebnosť života v stredoveku.

 

Foto: Wikimedia

 

Vedeli by ste si predstaviť život v stredoveku? Napíšte nám váš názor do komentára !

5. Ľudia vedeli, že svet je guľatý

 

Guľatosť Zemegule bola opísaná vedecky aj filozoficky stovky rokov pred Galileom Galilei, ba dokonca ľudia vedeli aj o protipóloch, avšak, tak ako aj dnes, jestvovala malá menšina ľudí, ktorá verila v jej plochosť.

 

Foto: Wikimedia

 

6. Nie každý bol kresťan či beloch

 

Stredovekú Európu okrem kresťanov obývali židia a moslimovia, ale aj príslušníci iných náboženstiev, ako aj pohania. Percento stúpencov každého náboženstva sa v každej oblasti líšilo podľa histórie a kultúry – pohanstvo bolo na severe po dlhý čas bežným, tak ako islam na Pyrenejskom polostrove.

 

Rasa v tých dobách nebola definovaná podľa moderných termínov, takže bola omnoho menej dôležitá ako náboženstvo. Napríklad: černošský biskup zo severnej Afriky bol považovaný za civilizovanejšieho a vyššie postaveného ako belošský otrok z východnej Európy. Ľudia boli oveľa viac diskriminovaní na základe vierovyznania, než farby pleti.

 

Foto: Wikimedia

 

7. Voda v potrubiach nebola neznámou

 

Čistá voda bola v stredoveku výsostne dôležitá nie len pre hygienu, ale aj pre prípravu jedla a pitie. Zriadenie zásobovania vodou bolo najmä v mestách zložité. Londýn bol známy svojím potrubím zostaveným zo série cisterien napájaných z vonkajšieho Londýna. Niektoré hrady, ako napríklad ten v Doveri na juhu Anglicka, použili olovené rúry na presun vody zo studne vonku cez múry.

 

Foto: Wikimedia

 

8. Svadby

Nemuseli ste organizovať veľkú hostinu, aby ste si niekoho vzali. Jediná podmienka bola prítomnosť ženícha a nevesty, bolo však lepšie, ak bol prítomný aj svedok, aby sa predišlo zbytočným špekuláciám. Pár sa mohol vziať kdekoľvek, dokonca aj v krčme.
V niektorých európskych krajinách sa nezhody medzi manželmi riešil duelom. Keďže je však väčšina mužov od prírody silnejšia, mali obmedzenú možnosť sa hýbať.

9. Bohatstvo

Autor fotografie je Europeana

Všetci veria, že ak bol niekto v stredoveku bohatý, určite bol šľachtic. Nie je to však celkom pravda. Aj v 13. storočí žili bohatí ľudia bez akéhokoľvek titulu, ktorí vlastnili napríklad zámok.

10. Chôdza

Autor fotografie je Paul Tyreman

Do 16. storočia ľudia kráčali celkom inak. A prečo? Kvôli topánkam. Väčšina si nemohla dovoliť topánky, preto si okolo nôh obviazali látku alebo prosto chodili bosí. Tí bohatší nosili kožené topánky, ktoré však nemali poriadnu podrážku, preto cítili každý jeden kamienok. Vždy si najprv zastali na špičky, aby zistili, či je zem dostatočne bezpečná na to, aby chodili normálne.

11. Smiech

V stredoveku všetci milovali smiech. Verilo sa, že človek, ktorý sa smeje, má dobrú krv a veľký majetok. Toto “pravidlo” však začalo platiť až v 12. storočí. Dovtedy bol smiech považovaný za niečo trestuhodné.

12. Toalety

brightside

V zámkoch boli záchody umiestnené samostatne. Keď povieme samostatne, nemyslíme tým v inej miestnosti, ale väčšinou v inej veži. A ako mohli zistiť, kde sa presne nachádza? Pod oknami boli špinavé škvrny, pretože všetok obsah sa vyhadzoval von oknom.

13. Detstvo

 

V stredoveku neexistovalo detstvo. Ľudia sami často nevedeli, koľko majú rokov. Novorodeniatka boli symbolom zla. Detstvo sa začalo vnímať ako samostatné obdobie až v 17. storočí. V tom istom čase sa zmenil prístup aj k bábätkám – začali ich vnímať ako čisté a nevinné bytosti, ktoré potrebujú našu ochranu.

 

 

 

Zdroj: historyextra.com, brightside

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre