V Los Angeles vymysleli spôsob, ako znížiť vysoké teploty počas letných mesiacov

1217

V Los Angeles vymysleli veľmi zaujímavý spôsob, ako znížiť vysoké teploty počas letných mesiacov a pomôcť tak aj znižovaniu emisií. Je to veľmi efektívny spôsob, ktorý už prešiel testami.

V snahe bojovať proti zmene klímy a podnietiť tak, aby letné teploty boli trochu nižšie, začali pracovníci v meste Los Angeles maľovať špeciálnu šedú zmes na ulice.

Projekt tzv. „chladnej dlažby“, ktorý bol prvýkrát testovaný v Canoga Parku, zabraňuje tomu, aby asfalt udržiaval teplo, a to pomocou reflexného šedého tmelu, ktorý spôsobuje chladnejšie teploty v mestských štvrtiach.

Po tom, čo sa uistili, že tesniaci materiál prešiel všetkými skúškami stavu, a to aj na mokrom povrchu sa ukázalo, že zmes znižuje teplotu ulíc až o 23 stupňov. Vzhľadom na to, že ulice vytvoria chladnejšie prostredie pre okolie, obyvatelia budú tiež míňať menej peňazí na klimatizáciu a to bude veľkým prínosom pre spotrebiteľov, ale aj pre životné prostredie.

„Je to úžasné a veľmi cool, „uviedol podľa denníka LA Daily News radca Bob Blumenfield. „Nevýhodou je, že nebudeme môcť piecť na uliciach vajcíčka.“

Táto špeciálne zmes CoolSeal, ktorá sa v súčasnosti používa na pokrytie ulíc, stojí 40 000 dolárov na takmer dva kilometre. No mestskí predstavitelia stále dúfajú, že nájdu spôsob, ako ešte znížiť náklady. Navyše, výhody môžu byť neoceniteľné.

Táto iniciatíva tiež zapadá a je súčasťou plánu mesta, aby postupne znižovali emisie zo skleníkových plynov o 45%, a to do roku 2025.

Zdroj: goodnewsnetwork

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre