V Nigérii sa ľudia na prvom rande pýtajú na svoju DNA a majú na to veľmi vážny dôvod

2752

Otázky na prvom rande sa v mnohých častiach sveta zvyčajne točia okolo koníčkov toho druhého či obľúbených televíznych seriálov. Ale v Nigérii je oveľa pravdepodobnejšie, že rozhovor sa bude na prvom rande točiť okolo DNA. Ide totiž o to, že ľudia nechcú chodiť s niekým kto má gény, ktoré spôsobujú vážne ochorenie.

nigeria fotografia
Foto od Cdigitals

Pravdepodobnosť, že obyvatelia Nigérie dostanú tzv. „kosáčikovité ochorenie“, je veľmi vysoká. Komunikačná špecialistka Damilola Ogunnupebi sa nedávno vydala v Nigérii a jej prvou podmienkou nájsť si partnera bol práve správny genotyp. „Predtým, ako som sa stretla s mojím súčasným partnerom, som si dávala vždy veľký pozor. Hľadala som si niekoho, kto má kompatibilný genotyp s tým mojím,“ povedala. Genotyp je súbor génov v ľudskom DNA. Práve táto choroba, ktorá sa v skratke označuje ako SCD je tou najčastejšou dedičnou poruchou krvi na svete.

Kosáčiková bunka prichádza s neznesiteľne bolestivými komplikáciami, kde náhle epizódy silnej bolesti postihujú telo pacienta. Časté komplikácie sú aj mŕtvice, paralýza či vredy na nohách. Neexistuje spôsob, ako popísať bolesť, tá je totiž skutočne neznesiteľná. Choroba kosáčikovitých buniek, ktorá sa tiež nazýva genotyp SS, je vrodenou formou anémie – stav, pri ktorom nie je dostatok zdravých červených krviniek na prenos primeraného kyslíka v tele.

Samira Sanusi je zakladateľom nadácie Samira Sanusi Sickle Cell Foundation, ktorá radí mladým Nigérijčanom, aby venovali dostatočnú pozornosť svojim genotypom a tiež ich potenciálnym partnerom. Úrady v Nigérii sa taktiež rozhodli proti tejto nebezpečnej chorobe bojovať. Parlament totiž schválil zákon, podľa ktorého musia partneri pred manželstvom podstúpiť testovanie svojho genotypu. Dokonca aj niektoré cirkvi v krajine vyžadujú, aby páry prijali genotypové testy a odmietajú vykonávať svadby pre tých, ktorí sú vystavení vysokému riziku, že ich deti budú trpieť SCD.

Každý rok sa v Nigérii narodí až okolo 150 000 detí s touto chorobou, čo predstavuje jednu z najvyšších sadzieb na svete. Štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2006 zistila, že až 24% populácie sú nositeľmi kosáčikovitého génu a prevalencia genotypu SS tak predstavuje približne 20 na 1000 narodených. Odborníci však varujú, že touto chorobou sa v niektorých štátoch takmer vôbec nezaoberajú. Čo by sa malo zmeniť, pretože je to veľmi dôležité.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre