V Pompejách našli veľmi zaujímavé pozostatky tzv. „Thermopolií“, ktoré sú obdobou dnešných fast-foodových reťazcov

680

Dobre zachovaný freskový „fast foodový“ pult patrí medzi najnovšie objavy v starovekom rímskom meste, v Pompejách. V tom čase fungovalo tzv. „Thermopolium“, ktoré bolo obdobou dnešných fast-foodových prevádzok, no samozrejme, že v tej dobe vyzeralo úplne inak a jedla tam iná vrstva ľudí, ako je tomu dnes.

Pozostatky týchto „stravovacích zariadení“ boli roztrúsené po celom meste a využívali ich najmä tí najchudobnejší obyvatelia, ktorí mali doma len zriedka vlastnú kuchynskú výbavu potrebnú k príprave jedál a nápojov. A keďže nemali peniaze nazvyš, jedli v tom čase typické jedlá, ako napr. chlieb so slanou rybou, pečený syr či šošovicu. Fotografiu 2000-ročného objavu zdieľal na Instagrame Massimo Ossana.

V celom archeologickom parku sa našli dokonca desiatky pozostatkov týchto stravovacích zariadení. V danej oblasti nazvanej Regio V, ktorá ešte nie je prístupná pre verejnosť, je to vôbec najväčší resp. najintenzívnejší výkop od šesťdesiatych rokov. Už doterajšie výkopy priniesli desiatky zaujímavých objavov, no nie až takéhoto rázu. Vo februári tam našli archeológovia úžasne zachovalú fresku zobrazujúcu mytologického lovca Narcisu. Boli tiež nájdené aj ľudské pozostatky, vrátane kostry dvoch žien a troch detí. Na konci decembra sa tam zas našli pozostatky koňa a jeho sedla.

Pompeje zničila v roku 79 sopečná erupcia, ktorá zavraždila viac ako 2 000 ľudí. Zrúcaniny mesta boli po prvýkrát objavené až v 16. storočí a prvé vykopávky začali v roku 1748. Pompeje sú jedným z najnavštevovanejších archeologických nálezísk na svete.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre