Top 5 vakcín, ktoré zmenili svet a ovplyvnili naše životy

218

Objav vakcín zmenil chod sveta. Niektoré z nich majú taký význam, že ich prínos pre zdravie a životy ľudí je neoceniteľný. V tomto článku sa pozrieme na päť vakcín, ktoré mali najväčší dopad na svetovú populáciu.

Kiahne

Kiahne, pôvodne jedna z najsmrteľnejších chorôb, bola prvou chorobou, ktorá zmizla vďaka vakcíne. V roku 1796 Edward Jenner použil vírus kravských kiahní na vytvorenie vakcíny, čo položilo základ modernej vakcinológie. Do roku 1980 bola táto choroba celosvetovo vyhlásená za vyhubenú.

7d1564f2 936d 4ca1 b066 5a10ad299c1e
Autor tejto fotografie je theirhistory

Detská obrna

V 40. a 50. rokoch 20. storočia predstavovala detská obrna veľkú hrozbu, pretože mohla spôsobiť paralýzu a svalovú slabosť. Vďaka rozsiahlemu očkovaciemu programu, ktorý sa začal v 50. rokoch, sa ju podarilo dostať po kontrolu a to najmä vďaka použitiu neaktívneho vírusu v očkovacej látke – prístup, ktorý sa využíva aj pri súčasných vakcínach proti COVID-19.

Meningitída

Meningitída, bakteriálna infekcia spôsobujúca zápal okolo mozgu a miechy, má fatálnosť až 50% pri neliečení. Vakcíny proti meningitíde, ako MenB pre bábätká a MenACWY pre tínedžerov, zohrali kľúčovú úlohu v ochrane najzraniteľnejších skupín a viedli k historicky nízkym počtom prípadov meningitídy na celom svete.

man in red and black crew neck t-shirt holding white pen
Autor tejto fotografie je Kristine Wook

OMR

Vakcína proti osýpkam, mumpsu a ružienke (OMR) je efektívna proti týmto trom často vážnym chorobám, ktoré boli kedysi považované za bežnú súčasť detstva. Po dvoch dávkach je vakcína efektívna proti osýpkam a ružienke v 99% prípadov a proti mumpsu v 88% prípadov.

Hepatitída B

Vakcína proti hepatitíde B, zavedená v Európe v roku 1991, je považovaná za prvú vakcínu proti rakovine, pretože môže chrániť pred vírusom, ktorý môže spôsobiť rakovinu pečene. Vakcína sa podáva v troch dávkach a je kľúčová pre prevenciu prenosu vírusu z matky na dieťa.

woman in black crew neck t-shirt wearing white face mask
Autor tejto fotografie je CDC

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.