Funguje Valeriána lekárska na spanie? Toto hovoria skúsenosti a recenzie na internete ohľadom jej účinkov

3387

Valeriána lekárska (Valeriana officinalis) bola už pred mnohými rokmi súčasťou ľudového liečiteľstva aj na Slovensku. Čaje, bylinné extrakty, z valeriány sa využívali na privodenie stavov relaxácie a psychickú pohodu. Do povedomia sa dostáva aj dnes.

V dobe, keď čoraz viac ľudí trpí poruchami spánku a nespavosťou sa koreň valeriány uvádza ako prírodný liek na spanie. Je tomu ale naozaj tak? Pozrime sa ňu bližšie aj z hľadiska skúseností a recenzií na internete.

 

Valeriána rastie v Sev. Amerike, Ázií ale aj v Európe. Už v starovekom Grécku sa využíval koreň z valeriány na liečbu insomnie (nespavosti) ale aj na ukľudnenie, stres či nervozitu.

valeriana a spanok

Ako funguje?

K dnešnému dňu nie je zrejme, čo stojí za účinkami valeriány na spanie alebo na tĺmenie nervozity. Vedci sa domnievajú, že pôsobí na tzv. GABA receptory, ktoré privádzajú pocit kľudu v našom mozgu. GABA kyselinu nájdeme napríklad aj v čajoch alebo známych liekoch na ukľudnenie.

Čaj z valeriány na spanie

nespavosť
Až 1/3 ľudí sa už v živote stretla s nespavosťou

Populárnym spôsobom ako využívať sedatívne účinky valeriány je čaj. Samozrejme nejedná sa o čaj v pravom slova zmysle ale skôr o bylinný extrakt. Ako si takýto čaj pripraviť, ak chcete lepšie spať?

Odporúčané dávkovanie je 300 až 600 miligramov koreňa valeriány napríklad v práškovej forme. Tento čaj nechajte luhovať približne 30 minút. Ak máte už predsáčkovaný čaj držte sa pokynmi na obale od výrobcu. Podľa odporúčaní by ste tento čaj mali užívať aspoň 2 týždne pre docielenie pozorovateľných účinkov.

Budete lepšie spať? Je to možné, podľa jednej štúdie v ktorej bolo zapojených 128 dobrovoľníkov sa skupine, ktorá užívala koreň z valeriány zlepšil spánok oproti skupine, ktorá užívala iba placebo. Liečba trvala 28 dní. (zdroj)

Skúsenosti s valeriánou na spanie

Valeriána lekárska

Keďže vedeckých štúdií nebolo veľa. Poďme sa pozrieť na skúsenosti a recenzie na internete. Čo sa „šepká“ na komunitných fórach a aké subjektívne skúsenosti s valeriánou majú užívatelia?

Na komunitnom fóre reddit opisujú užívatelia svoju skúsenosť s čajom alebo inou formou tohto doplnku vcelku pozitívne. Podľa niektorých ide o najefektívnejší prírodný liek na spanie.

Zhodujú sa tiež v negatíve, ktorým je nepríjemný zápach pripomínajúci zápach z nôh. V zahraničí sú dostupné aj tablety z Valeriány lekárskej, čo môže byť vhodná alternatíva. Niektorým užívateľom bol privodený sedatívny stav ale nepodarilo sa im lepšie zaspať, iným zase privodila sny veľmi rýchlo.

Zopár užívateľov odporúča užívať čaj spolu s magnéziom na spanie. Iným užívateľom zase vyhovoval na spanie cbd olej.

 

Možné vedľajšie účinky

Ako pri každom doplnku výživy aj tu sa môžu objaviť nežiadúce účinky. Zvlášť pri nedodržiavaní odporúčaného dávkovania. Môže ísť o

  • Bolesť hlavy
  • Malátnosť
  • Bolesti žalúdka

Produkty a čaje z Valeriány lekárskej sa vo všeobecnosti považujú za bezpečné. Ak ste si jej užívaním nie ste istý poraďte sa s lekárom. Ak pozorujete akékoľvek nepríjemné vedľajšie účinky ihneď ju prestaňte užívať. Môžete skúsiť začať s menšou dávkou čaju a postupne ju zvyšovať.

 

Záver

Funguje teda valeriána na spanie? Neexistuje dostatok štúdií a subjektívne skúsenosti ľudí sú skôr pozitívne. Môžeme však konštatovať, že čaj alebo tabletky z valeriány sú bezpečné a tak môžete kľudne staviť na vlastnú subjektívnu skúsenosť. Ako sa hovorí za vyskúšanie nič nedáte a aspoň budete môcť pridať vlastnú recenziu na internet kým sa vedecká obec rozhýbe k ďalším štúdiam.

zdroj 1, 2

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre