Zaujímavosti o čaji – Druhom najpopulárnejšom nápoji po vode, ktorému ľudia pripisujú až zázračne účinky ale schudnúť vám môže pomôcť

8303

Čaj je spolu s vodou a kávou najpopulárnejším nápojom na tomto svete. Pijú ho deti i dospelí a má dôležitú úlohu v mnohých svetových kultúrach. Buď ho jednoducho máte radi, alebo nie. A nech už patríte do ktorejkoľvek kategórie, tak veríme, že si radi prečítate niekoľko zaujímavosti o čaji.

zaujimavosti o čaji

Rýchle zaujímavosti o čaji

 • Fakt č. 1: Čaj je po vode druhým najkonzumovanejším nápojom na svete.
 • Fakt č. 2: Či už pijete biely, zelený, oolong alebo pu-erh, všetky čaje majú rovnaký pôvod a tým je rastlina Camellia Sinensis. Bylinné výluhy ako napríklad čaj z ashwagandhy nie sú v pravom slova zmysle čaj.
 • Fakt č. 3: Nigella Lawson vypije dvanásť šálok čaju denne. Zdá sa vám to veľa? Nuž, podľa odborníkov na zdravie je to presne toľko, koľko by mal každý z nás vypiť.
 • Fakt č. 4: Čaj je bohatým zdrojom antioxidantov a flavonoidov, ktoré dokázateľne znižujú riziko rakoviny a srdcovocievnych chorôb.
 • Fakt č. 5: Do čaju sa začalo pridávať mlieko preto, že prví ľudia, ktorí tento nápoj pili, si ním nechceli zničiť porcelán. Najprv si preto naliali do šálok mlieko, ktoré z čaju odobralo teplo a šálky vďaka tomu nepraskli.
 • Fakt č. 6: Čaj má preukázateľný pozitívny účinok na vaše zuby.
 • Fakt č. 7: Čajovník dokáže produkovať čaj až po dobu 50 rokov.
 • Fakt č. 8: Najstarší čajovník na svete je v Číne a má 3 200 rokov.
 • Fakt č. 9: Vo Veľkej Británií sa vypije až 165 milióna šálok čaju denne, čo je v porovnaní so 70 miliónmi šálok káv denne obrovským rozdielom.
 • Fakt č. 10: Anglicko je známe tým, že jeho obyvatelia obľubujú čaj, no zaujímavosťou je, že tento nápoj tam začali piť až v 17. storočí anglickí aristokrati. Až koncom 18. storočia sa v krajine prestalo platiť za čaj clo a stal sa cenovo dostupným aj pre bežných ľudí.
 • Fakt č. 11: Najdrahšie čajové vrecúško vyrobili klenotníci spoločnosti Boodles. Takéto vzácne bolo kvôli tomu, že sa na ňom nachádzali diamanty a jeho hodnota bola 8 000 eur.
 • Fakt č. 12: Skutočne pravým čajom sa dá nazvať sypaný. V čajových sáčkoch totiž nájdete poväčšine „odpad“, ktorý ostal pri spracovávaní sypaného čaju.
 • Fakt č. 13: V Himalájach pridávajú miestni ľudia do čierneho čaju maslo. Soľ, ktorú obsahuje je pre himalájcov veľmi dôležitá, pretože im pomáha zostať hydratovanými.
 • Fakt č. 14: V Číne kedysi používali na zber čaju opice. Opice totiž vyliezli na strom, následne ich nahnevali a triasli so stromom tak, že zároveň zhadzovali čajové lístky.
 • Fakt č. 15: Američania preferujú ľadový čaj, ktorý tvorí až 85% predaja.
 • Fakt č. 16: Čínska legenda hovorí, že Shen Nong ako prvý vypil horúcu vodu, ktorá bola omylom napustená čajovými lístkami už v roku 2 737 p. n. l. Každopádne je oficiálne potvrdené, že Číňania pijú tento nápoj už viac ako 2 000 rokov.
 • Fakt č. 17: Istý čas sa verilo, že čaj je nebezpečný. Niektorí myslitelia v 17. storočí tvrdili, že pitie príliš veľkého množstva čaju dokáže spôsobiť zdravotné problémy. Argumentovali to tým, že čaj môže prehriať telo a spôsobiť choroby, dokonca až smrť. John Wesley dokonca bol toho názoru, aby sa pitie tohto nápoja úplne zakázalo, pretože podľa neho jeho konzumácia viedla k nervovým poruchám.
 • Fakt č. 18: V roku 1822 William Cobbett napísal, že čaj zabíja prasatá a vedie ženy k prostitúcií. Odporučil namiesto neho pivo.
matcha čaj
Jedným z najvyhľadávanejších čajov pre svoje účinky je japonsky zelený čaj matcha

Čaj na chudnutie – mýtus alebo pravda?

Mnohým ľuďom, ktorí sa zaujímajú o zdravý životný štýl sa pri pojme čaj vybaví efekt chudnutia.  Je to ale tak? Pravda bude niekde medzi. Faktom je, že čaj vám môže pomôcť schudnúť ale len ako doplnok zdravého životného štýlu a vyváženej stravy. Nejedná sa o zaručený zázrak avšak niekoľko štúdií potvrdzuje prínos predovšetkým zeleného čaju na chudnutie.  V roku 2008 bola vykonaná štúdia, kde skupina obéznych ľudí, ktorí pili pravidelne zelený čaj dokázala schudnúť viac oproti tej, ktorá konzumovala čisté placebo. Okrem zeleného čaju ako je napríklad matcha vám môžu dopomôcť k chudnutiu napríklad tieto čaje:

 1. Pu-erh (Puerh) – Čierny femerntovaný čaj pochádzajúci z Číny. Má silno špecifickú zemitú príchuť a v kvalitnom spracovaní je známy svojími účinkami na metabolizmus.
 2. Čierny čaj
 3. Oolong – Spracovaním sa nachádza medzi zeleným a čiernym čajom.  Je čísnkeho pôvodu a čiastočne oxidovaný. Prečítajte si aký efekt má čaj Oolong na chudnnutie.
 4. Biely čaj
 5. Bylinkové čaje a výluhy – Roobios, zázvorový čaj, žihľavový a podobne. Aj keď nejde o „pravé čaje“ ich výhodou je, že neobsahujú kofeín a tak sú často vhodné aj na večerné pitie. Patrí tu napríklad aj čaj z moringy, ktorá má kvalitné nutričné hodnoty.

Čaj na spánok

Čaj sa podobne ako káva využíva predovšetkým na nabudenie organizmus. Dôvodom je obsah kofeínu. Existujú však aj čaje, ktoré sa považujú za vhodných pomocníkov pri zaspávaní. Pravidlo číslo 1. pri týchto čajoch je, že nesmú obsahovať kofeín. V tomto prípade pôjde skôr o výluhy  a bylinné čaje prípadne biely čaj, ktorý obsahuje menej kofeínu.  Medzi tieto čaje patria napríklad: čaj z ashwagandhy,  kamilkový čaj, levanduľový čaj a iné.

Záver

Ako vidíte čaju sa pripisujú rôzne účinky a mnohé z nich sme ešte nespomenuli. Niektorí čajom liečia žalúdok, niektorí zase nespavosť. V každom prípade sa vieme zhodnúť, že čaj patrí k tradičným a pohodovým nápojom, ktorý sa každý vychutná podľa seba za účelom aký mu vyhovuje. 

 

Zdroj: 1, 2

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

2 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
14. apríla 2015 20:24

Mali sme moznost navstivit cajove plantaze a aj fabriku na spracovanie caju na Srilanke. Skutocne zaujimave. :) http://www.srilanka.cunder.sk/cajove-plantaze,-spice-garden

Komentátor
14. decembra 2017 14:14

Ak ma dobrý vplyv na stav zubov… a v Británii pijú tolko šálok čaju denne… prečo maju Briti také zlé zuby? :D