Sídlo Svätého stolca, Vatikán, je zdá sa najväčšie mesto hriechu

2410

Vatikán so svojím jedinečným štatútom najmenšieho nezávislého štátu na svete má skutočne zaujímavé štatistiky, pokiaľ ide o kriminalitu.

Zdroj Caleb Miller

Miera kriminality a počet obyvateľov vo Vatikáne

S populáciou okolo 1000 ľudí zažíva Vatikán o niečo menej ako tri zločiny denne. Výsledkom je miera kriminality na obyvateľa viac ako 100 %. Je však nevyhnutné pochopiť kontext tejto zdanlivo vysokej miery. Počet obyvateľov Vatikánu výrazne prevyšuje počet približne 18 miliónov návštevníkov, ktorí sa každý rok hrnú do náboženského štátu. Títo návštevníci sú často páchateľmi aj obeťami drobných trestných činov, ako je vytrhávanie kabeliek, vreckové krádeže a krádeže v obchodoch. Vysoká miera kriminality je, preto značne skreslená v dôsledku veľkého počtu turistov v porovnaní s malým počtom obyvateľov.

Presadzovanie práva a spolupráca

Corpo della Gendarmeria dello Stato della Città del Vaticano je zodpovedné za bezpečnosť, verejný poriadok, kontrolu hraníc a ďalšie policajné povinnosti vo Vatikáne. Zaujímavosťou je, že na Námestí svätého Petra hliadkuje talianska polícia, hoci je súčasťou Vatikánu. Talianska vláda tiež pomáha pri stíhaní a zadržiavaní osôb podozrivých z trestnej činnosti, ak o to Svätá stolica požiada. Samotný Vatikán nemá žiadny väzenský systém a jednotlivci odsúdení na odňatie slobody si odpykávajú svoj trest v talianskych väzniciach, pričom náklady hradí Vatikán.

Vatikán a trest smrti

Trest smrti bol zahrnutý v právnych predpisoch prijatých v roku 1929. Nikdy sa však nepoužil, a tak ho Vatikán v roku 1969 zrušil.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre