Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1612 – Policajt spríjemňujúci život a ako dokáže vášeň zmeniť zložité detstvo na úspech

6288

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako súvisí munícia s výpekom zo slaniny a, čo je psychologický fenomén modernej doby, Gruen Transfer.

„Deductio ex pecunia“ je latinský nápis na úvodnej obrazovke bankomatu vo Vatikáne. Oznamuje, že je možné výber vykonať aj v latinčine. Vatikánska banka je jedinou bankou na svete, ktorá umožňuje používateľom bankomatov vybrať si latinčinu na vykonávanie transakcií.

Austrália je miestom s rôznorodými klimatickými podmienkami. Púštne, tropické aj monzúnové podmienky poskytujú rôznym druhom hadov jedinečné biotopy na život.

Pocit straty času a prehľade v usporiadaní v nákupnom centre sa nazýva Gruen Transfer. Je pomenovaný po rakúskom architektovi Victorovi Gruenovi, ktorý ako prvý v roku 1956 navrhol moderné nákupné centrum. Psychologický fenomén je navrhnutý tak, aby zámerne dezorientoval návštevníkov a zvýšil ich náchylnosť na impulzívne nákupy.

Keďže sa tuk dal použiť na výrobu glycerínu, z ktorého sa potom vyrábali bomby, strelný prach a iná munícia, naliehala vláda USA počas druhej svetovej vojny na svojich občanov, aby ušetrili prebytočný slaninový tuk, ktorý im ostal z varenia.

Benjamin Franklin mal vášeň pre čítanie a bol zručný v písaní. Jeho formálne vzdelanie však skončilo vo veľmi mladom veku. To mu však nezabránilo v nenásytnom čítaní.

Ward Clapham je bývalý veterán Kráľovskej kanadskej jazdnej polície. Aby motivoval ľudí robiť dobré skutky, vytvoril program s názvom „Positive Ticket“, ktorý zahŕňa policajtov rozdávajúcich ľuďom lístky s pozitívnou správou.

Cathay Williams narukovala do armády Spojených štátov pod pseudonymom William Cathay. Stala sa prvou afroameričankou, ktorá slúžila v armáde a k tomu vydávajúc sa za muža. Jej zmluva o narukovaní a doklady o absolutóriu sú uložené v Národnom archíve.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre