Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1612 – Policajt spríjemňujúci život a ako dokáže vášeň zmeniť zložité detstvo na úspech

6185

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako súvisí munícia s výpekom zo slaniny a, čo je psychologický fenomén modernej doby, Gruen Transfer.

3 19

„Deductio ex pecunia“ je latinský nápis na úvodnej obrazovke bankomatu vo Vatikáne. Oznamuje, že je možné výber vykonať aj v latinčine. Vatikánska banka je jedinou bankou na svete, ktorá umožňuje používateľom bankomatov vybrať si latinčinu na vykonávanie transakcií. 

4 10

Austrália je miestom s rôznorodými klimatickými podmienkami. Púštne, tropické aj monzúnové podmienky poskytujú rôznym druhom hadov jedinečné biotopy na život. 

5 7

Pocit straty času a prehľade v usporiadaní v nákupnom centre sa nazýva Gruen Transfer. Je pomenovaný po rakúskom architektovi Victorovi Gruenovi, ktorý ako prvý v roku 1956 navrhol moderné nákupné centrum. Psychologický fenomén je navrhnutý tak, aby zámerne dezorientoval návštevníkov a zvýšil ich náchylnosť na impulzívne nákupy. 

6 5

Keďže sa tuk dal použiť na výrobu glycerínu, z ktorého sa potom vyrábali bomby, strelný prach a iná munícia, naliehala vláda USA počas druhej svetovej vojny na svojich občanov, aby ušetrili prebytočný slaninový tuk, ktorý im ostal z varenia. 

7 5

Benjamin Franklin mal vášeň pre čítanie a bol zručný v písaní. Jeho formálne vzdelanie však skončilo vo veľmi mladom veku. To mu však nezabránilo v nenásytnom čítaní. 

8 5

Ward Clapham je bývalý veterán Kráľovskej kanadskej jazdnej polície. Aby motivoval ľudí robiť dobré skutky, vytvoril program s názvom „Positive Ticket“, ktorý zahŕňa policajtov rozdávajúcich ľuďom lístky s pozitívnou správou.

9 4

Cathay Williams narukovala do armády Spojených štátov pod pseudonymom William Cathay. Stala sa prvou afroameričankou, ktorá slúžila v armáde a k tomu vydávajúc sa za muža. Jej zmluva o narukovaní a doklady o absolutóriu sú uložené v Národnom archíve.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.