Vďaka 20-ročnému mladíkovi je tento svet oveľa „zelenším“ a aj lepším miestom

517

Svet je oveľa ekologickejší vďaka tomuto 20-ročnému chlapcovi a jeho skupine, ktorí sa zaviazali vysádzať stromy a využívať tak mládežnícku silu na odvrátenie zmeny klímy. Už od 9 rokov bol Felix Finkbeiner medzinárodnou postavou pre záchranu planéty. V roku 2007 založil nemecký mladík globálne mládežnícke hnutie s názvom „Plant for the Planet“ – iniciatíva, ktorá školí a zamestnáva deti z celého sveta.

trees fotografia
Photo by pixel2013

Od svojho vzniku hnutie dosiahlo významný pokrok, pretože sa do projektu zapojilo viac ako 100 000 nadšených mladých ľudí vo veku od 9 do 12 rokov. Felix vysadil až milión stromov v Nemecku vo svojich dvanástich rokoch. Organizácia Spojených národov teraz odovzdala Felixovi vedenie svojho programu. Program inšpiroval akcionár Wangari Maathai, ktorý získal Nobelovu cenu za mier a vďaka ktorému sa podarilo v Afrike vysadiť 30 miliónov stromov.

„Deti by mohli vysadiť aj 1 milión stromov v každej krajine a kompenzovať emisie CO2, zatiaľ čo dospelí o tom stále iba hovoria,“ hovorí Finkbeiner. Jeho motto „Prestaňte hovoriť, začnite vysádzať“, naznačuje to isté cítenie.

Kampaň spolupracuje s organizáciami, ako sú Svetový fond pre voľne žijúce živočíchy a spoločnosť na ochranu prírody, aby splnili ambiciózny cieľ, ktorým je do 30 rokov vysadiť bilión stromov.

Ostatné krajiny realizujú svoje vlastné plány na opätovné zalesňovanie. Napr. v Pakistane zasadila istá provincia 1 miliardu stromov, Čína vytvára lesy vo veľkosti Írska, India nedávno zlomila svetový rekord pre vysadenie najväčšieho množstva stromov za deň. Krajiny Latinskej Ameriky sa zase podpisujú na opätovnom zalesňovaní Amazonky.

Všetky tieto iniciatívy sú veľkou nádejou pre našu planétu. No organizácie ako Finkbeiner je učebnicovým príkladom toho, ako môžeme všetci pomôcť na individuálnej úrovni. Ak by každý človek začal od seba, vyzeralo by to úplne inak. No ako sa spomína vyššie, väčšina iba o tom hovorí miesto toho, aby priložila ruku k dielu.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre