Vďaka dobrovoľníkovi vyčistili 3 km dlhú pláž a začal sa tam liahnúť aj ohrozený druh korytnačky

643

Bolo to niečo pred viac ako dvoma rokmi, kedy odhodlaný právnik začal sám od seba čistiť silne znečistený úsek pláže v Indii.

Photo by youtube

Jeho úsilie viedlo k transformácii pobrežia z odpadovej skládky na pieskovú svätyňu. Nielen to, ale táto pláž sa stala liahňou pre zraniteľné druhy korytnačiek, ktoré celé desaťročia nebolo vidieť na tomto mieste.

Transformácia pláže Versova, ktorá bola iniciovaná Afrozom Shahom, bola tiež nazvaná ako najväčší projekt čistenia pláží na svete. Hoci sa na tejto misii zúčastnilo nakoniec tisíce dobrovoľníkov, Shah bol prvý, ktorý začal bojovať proti hromade odpadu.

Photo by youtube

„Za prvých šesť až osem týždňov sa nikto nepridal,“ povedal Shah. „Potom dvaja muži podišli ku mne a veľmi zdvorilo povedali: ‚Prosím, pane, môžeme pomôcť?‘ Obaja prišli a pridali sa ku mne. Vtedy som vedel, že to bude mať úspech. “

Zatiaľ čo Shah s veľkým potešením svedčil o radikálnej zmene pláže, začiatkom tohto týždňa mohol konečne vidieť to najväčšie ovocie jeho práce, keď na južnom konci vyše 3 km dlhej pláži objavilo asi 80 korytnačiek Olive Ridley.

Photo by youtube

Druh korytnačky, ktorú Medzinárodná únia pre ochranu prírody uviedla ako „ohrozenú“, sa na tejto pláži v priebehu niekoľkých desaťročí neukázala. S cieľom zabezpečiť ich bezpečnosť spal tím dobrovoľníkov na piesku, aby tak mohli sledovať hniezda korytnačiek a chrániť ich pred predátormi.

„Mal som slzy v očiach, keď som videl ako kráčali smerom k oceánu,“ povedal Shah.

Zdroj: goodnewsnetwork

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre