10 vecí, ktoré čistíme príliš často a v skutočnosti ich tým ničíme

5384

Môže to znieť zvláštne, ale čistenie môže niekedy spôsobiť viac škody, ako úžitku. Niektoré veci nie je potrebné čistiť príliš často a vyžadujú osobitnú starostlivosť. Liatinové panvice, drevený nábytok a dokonca aj džínsy sa môžu zničiť, ak ich čistíme alebo perieme príliš často.

Uteráky

Uteráky nemusíte prať zakaždým, keď ich použijete. Je celkom bezpečné používať uterák týždeň, pokiaľ sa uistíte, že vždy dobre vyschne. Sušenie uterákov vám nielen ušetrí čas na ich pranie, ale tiež ich udrží dlhšie v dobrom stave.

four green towels
Photo by Denny Müller on Unsplash

Drevený nábytok

Ukázalo sa, že spreje na báze vosku na utieranie dreveného nábytku môžu vytvoriť mastnú vrstvu, ktorá priťahuje viac prachu a nečistôt, ak sa používa viac ako raz alebo dvakrát za mesiac. Takže ak máte tendenciu utierať nábytok každý deň, je najlepšie to robiť suchou handričkou.

white ceramic mug on brown wooden table
Photo by Ryan Riggins on Unsplash

Liatinové panvice

Pravdepodobne ste svoje liatinové panvice doteraz umývali prostriedkom na umývanie riadu. To je však veľké NIE, pretože obyčajný čistiaci prostriedok môže poškodiť liatinu. Správne je použiť roztok hrubej kóšer soli a vody na odstránenie pripálených zvyškov. Je dôležité nechať panvicu po umytí vyschnúť, pretože aj niekoľko kvapiek vody môže spôsobiť hrdzu. Liatinovú panvicu nemusíte umývať príliš často. Ak ste schopní vyčistiť panvicu jednoduchým utretím, to stačí. 

black frying pan on stove
Photo by Annie Spratt on Unsplash

Zrkadlo 

Každodenné striekanie čističa skla na zrkadlo ho môže poškodiť. Okolo okrajov alebo dokonca v strede sa môžu objaviť čierne škvrny. Najlepšie je čistiť zrkadlo nie viac ako raz týždenne, aby ste predišli týmto problémom.

white ceramic sink
Photo by Christian Mackie on Unsplash

Sporák

Aj keď varíte denne, nie je dôvod na dôkladné čistenie sporáka každý deň, pokiaľ sa skutočne nezašpiní. Jedlo totiž počas varenia neprichádza do kontaktu s povrchom sporáka a vysoké teplo účinne zabíja choroboplodné zárodky. Po varení je v poriadku sporák utrieť a raz, dva krát za mesiac poriadne vyčistiť.

white electric coil range oven
Photo by Omar Rodriguez on Unsplash

Svetre

Je úplne v poriadku nosiť sveter pred praním aj niekoľkokrát: až 6 krát, ak sa nosí so spodným tričkom. Príliš časté pranie vlnených odevov ich môže poškodiť a rýchlo stratia svoj tvar.

white blue and gray knit textile
Photo by rocknwool on Unsplash

Džínsy

Džínsy je v poriadku vyprať po 4 až 5 noseniach. Zaujímavé je, že výrobcovia denimu dokonca odporúčajú prať ich len raz za 6 mesiacov. Ak chcete, aby vaše džínsy zostali čerstvé, môžete ich na noc vložiť do mrazničky. Môžete si tiež pripraviť osviežujúci sprej z 1/4 šálky liehu, 1/4 šálky vody a 3 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja.

selective focus photography of hanged denim jeans
Photo by Jason Leung on Unsplash

Pyžamá

Perte si pyžamo asi raz týždenne alebo každé 3-4 dni, ak sa viac potíte v spánku. Je však potrebné poznamenať, že ak nosíte pyžamo celý deň, nielen v noci, budete ho musieť prať častejšie. Pred spaním sa osprchujte, aby vaše pyžamo zostalo svieže.

woman in white and black button-up coat leaning on wall
Photo by Kristina Petrick on Unsplash

Hlinený čajník

Hlinený čajník sa neodporúča umývať saponátom. Hlina má tendenciu absorbovať chuť vášho čaju a zlepšuje tak chuť nápoja pri každom varení. Použité čajové lístky stačí vysypať a čajník opláchnuť horúcou vodou.

black and red ceramic kettle
Photo by Nashad Abdu on Unsplash

Mobilný telefón

Akokoľvek by ste chceli svoj telefón čistiť každý deň, nie je to potrebné. Namiesto toho si spravte pravidlo, že si pred pred jeho použitím umyjete ruky, i keď nie vždy je to možné. Najlepšie je raz týždenne vyčistiť telefón antibakteriálnou utierkou.

person holding white Android smartphone in white shirt
Photo by NordWood Themes on Unsplash

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre