Vedecký prelom: Táto metóda môže zvrátiť proces starnutia

274

V snahe pochopiť a možno aj zvrátiť proces starnutia dosiahli vedci z Babraham Institute v Cambridge priekopnícky pokrok. Tento článok vám predstaví zázračný objav, ktorý vrátil biologické hodiny 53-ročnej ženy až o 30 rokov späť.

Prekonanie hraníc vedy

Tím vedúci Wolf Reik uplatnil metódu, inšpirovanú technikou, ktorá získala Nobelovu cenu. Táto metóda umožňuje „prepísať“ dospelé bunky na mladé kmeňové bunky. V experimentoch simulovali kožné rany, kde staršie bunky boli vystavené zmesi chemikálií, ktoré ich „preprogramovali“ na mladšie bunky.

74b93b8e b898 47b1 a10b b351a911c393
Autor tejto fotografie je biologycorner

Zlepšenie zdravia s pribúdajúcim vekom

Kľúčom k výskumu je podľa Reika nielen predĺženie ľudského života, ale zlepšenie kvality života v starobe. Tento prístup môže v budúcnosti pomôcť pri liečbe starších ľudí, ktorí utrpeli popáleniny alebo rezy, pretože bunky po reprogramovaní lepšie hoja rany.

Person With Black Hair and Red Lip
Autor tejto fotografie je cottonbro studio

Možné budúce aplikácie a etické otázky

Výskum tiež naznačuje, že táto metóda by mohla mať pozitívny vplyv na ďalšie gény súvisiace so starnutím a vekom spojenými chorobami. Však tím upozorňuje, že mechanizmus reprogramovania ešte nie je úplne pochopený a mohol by spôsobiť rakovinu. Výskum sa teraz sústredí na rozšírenie testov na bunky v iných tkanivách, ako sú svaly, pečeň alebo krvné bunky.

Krok k pochopeniu starnutia

Napriek tomu, že táto metóda je stále v ranom štádiu vývoja, predstavuje zásadný krok v pochopení biológie starnutia a v otváraní nových možností pre zdravie a liečbu v starobe. Tento objav je príkladom toho, čo môže biotechnológia dosiahnuť a už dosahuje.

beab357f ced4 4245 9f6a a10bbc1ff850
Autor tejto fotografie je m’sieur rico

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.