Vedci sa chvália prvým úspešným hybridom človeka a opice. Otázkou však je, či je to v poriadku?

3500

V dnešnej dobe sa všetko posúva na úplne inú úroveň tak rýchlo, že človek nestíha všetky tie nové vynálezy vnímať. Tentokrát ale ide o veľmi zvláštny posun v oblasti medicíny. Tu ale nastáva otázka, či to už nie je „cez čiaru“, najmä morálnu a etickú. Španielsky vedec totiž tvrdí, že v laboratóriu v Číne úspešne „stvorili“ prvý hybrid človeka a opice na svete.

Foto od youtube

Podľa vedca Juana Carlosa Izpisúa Belmonteho bolo hybridné embryo životaschopné a mohlo by sa narodiť, keby sa proces nezrušil. Vedci tvrdia, že modifikovali genetiku embrya tak, aby deaktivovali gény v embrye opíc, ktoré by vytvorili podmienky na tvorbu orgánov. Potom boli do embrya injikované ľudské kmeňové bunky. Kmeňové bunky sú schopné vytvárať akýkoľvek typ tkaniva. Tento pokus uskutočnili v Číne kvôli právnym otázkam, v Španielsku by to totiž možné nebolo. Tento tím tak ohlásil svoje výsledky v ich rodnej krajine prostredníctvom novín.

Belmonte už podobné poksy predtým absolvoval. V roku 2017 vytvoril prvý hybrid človeka/ošípanej, čo je ešte bizarnejšie. Povedal, že jeho tím uskutočnil „prvý experiment s chimérami ľudí a ošípaných na svete“, hoci ich výsledky vtedy neboli také úspešné ako tieto. Chiméra – v genetickom zmysle – je jediný organizmus, ktorý obsahuje bunky z rôznych organizmov. Jedna zo spolupracovníčok najnovšieho experimentu s ľuďmi a opicami, Estrella Nunez, uviedla, že výsledky boli veľmi sľubné. Profesor Belmonte zas povedal toto: „Teraz sa snažíme nielen posunúť vpred a pokračovať v experimentovaní s ľudskými bunkami a bunkami hlodavcov a ošípaných, ale aj s primátmi. Naša krajina je v tomto priekopníkom a svetovým lídrom.“

Pokiaľ ide o tento druh experimentu, existuje tu veľká a pochopiteľná etická obava. Ángel Raya z Centra regeneratívnej medicíny v Barcelone sa k celej situácii vyjadril takto: „Čo sa stane, ak kmeňové bunky uniknú a v mozgu zvieraťa vytvoria ľudské neuróny? Bolo by to vedomie? A čo sa stane, ak sa tieto kmeňové bunky premenia na spermie?“ Nunez však vysvetlila, že ak niektorá z kmeňových buniek začne tvoriť ľudský mozog, „zničí sa“. Nuž, je to na vás aký postoj k tomu zaujmete a či s podobnými pokusmi budete súhlasiť, alebo nie, je to však prinajmenšom skutočne veľmi zvláštne.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre