Vedci sú o výrazný kus bližšie k vývinu účinného lieku na vírus HIV

265

Po veľkom spoločnom úsilí vedci po prvýkrát odstránili všetky HIV bunky z genómov živých zvierat. Štúdia, ktorá bola vydaná v časopise Nature Communications tento týždeň, predstavuje veľmi sľubný krok smerom k rozvoju lieku na liečbu HIV u ľudí.

Výskum uskutočnil tím vedcov z Lekárskej fakulty Lewis Katz na Univerzite v Temple a Medical Center v Nebraske. „Naša štúdia ukazuje, že liečba na potlačenie HIV a terapia génovej úpravy môže eliminovať HIV z buniek a orgánov infikovaných zvierat,“ povedal Kamel Khalili, riaditeľ komplexného centra neuroAIDS v LKSOM. Súčasná liečba HIV sa zameriava na použitie antiretrovírusovej terapie (ART). ART síce potláča replikáciu HIV, ale neodstraňuje vírus z tela. Preto ART nie je liek na HIV a vyžaduje si celoživotné užívanie.

scientist fotografia
Foto od luvqs

Tím Khalili pracoval na vývoj nového génového edičného systému a systému na dodávanie génovej terapie zameraného na odstránenie HIV z genómov nesúcich vírus. U potkanov a myší sa ukázalo, že systém úpravy génu by mohol účinne odstrániť veľké fragmenty HIV. Podobne ako u ART však editácia génov nemôže úplne eliminovať HIV.

Pre novú štúdiu Dr. Khalili a kolegovia spojili svoj systém úpravy génov s nedávno vyvinutou terapeutickou stratégiou známou ako dlhodobo pôsobiace pomaly účinné liečivo. Modifikovaný liek bol zabalený do nanokryštálov, ktoré sa ľahko distribuujú do tkanív, kde sa HIV pravdepodobne nachádza. Odtiaľ následne nanokryštály skladované v bunkách niekoľko týždňov pomaly uvoľňujú liek.

Na testovanie tejto myšlienky výskumníci použili myši, ktoré produkovali ľudské T bunky náchylné na infikovanie sa vírusom HIV. Myši boli následne liečené LASER ART a CRISPR-Cas9. Na konci liečebného obdobia boli myši vyšetrené. Analýzy ukázali úplnú elimináciu HIV u približne jednej tretiny infikovaných myší. Teraz zostáva už len sledovať ako sa táto nová metóda ujme.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre