Vedci tvrdia, že kvôli klimatickým zmenám budú hurikánové sezóny čoraz horšie

501
hurricane fotografia
Photo by skeeze, Pixabay

Nedávne hurikány Irma a Harvey rozprúdili debaty o vzťahu medzi globálnym otepľovaním a extrémnym počasím. Vedci momentálne tvrdia, že teraz vedia poukázať na prepojenie týchto dvoch fenoménov lepšie ako kedykoľvek predtým.

V diskusiách hovoria o klimatických modeloch, historických teplotných údajoch a pravdepodobnostiach. Ale ako vysvetlenie pre obyčajného človeka je tu jeden dôležitý fakt – Vzduch dokáže pri rastúcej teplote s každým ďalším stupňom Celzia udržať o 7% viac vody. Tento údaj pochádza z Clauziovej-Clperyonovej rovnice, ktorá bola vytvorená pred stovkami rokov, dávno pred tým ako sa vôbec debaty o klimatických zmenách vôbec začali.

Teplejšie oceány zapríčiňujú teplejšiu atmosféru a teplejšia atmosféra dokáže udržať väčšiu vlhkosť. Takže ak zostanú ostatné premenné rovnaké, tá istá búrka v teplejšom prostredí prinesie viac zrážok.

Povedal profesor Gabriel Vecchi, ktorý sa na Prinstonskej univerzite venuje extrémnemu počasiu.

Takže vysoké teploty znamenajú, že hurikány udržia viac vody, čo spôsobuje, že sú o to ničivejšie. Za tak obrovské záplavy, ktoré postihli Huston po hurikáne Harvey vedci vinia práve vysokú teplotu ovzdušia. V súčasnosti sa teda snažia upozorniť a presvedčiť príslušné orgány aby sa pripravili na čoraz ničivejšie sezóny hurikánov.

Video z mesta Huston po ničivom hurikáne Harvey:

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre