Vedci vyrobili vodku z plodín, ktoré vypestovali v uzavretej černobyľskej zóne. A má to hneď niekoľko dôvodov

1108

Vodka je známy alkoholický nápoj najmä v týchto našich končinách. Vyrábajú ju aj na Slovensku, no pôvod tejto vodky je oveľa zaujímavejší. Na jej výrobu sa totiž využili plodiny, ktoré rastú priamo v nebezpečnej zóne okolo černobyľskej jadrovej elektrárne. Je však úplne bezpečná a za jej výrobou je hneď niekoľko vážnych dôvodov.

Vodka nesie názov ATOMIK, no nemusíte sa báť, je totiž bez akýchkoľvek rádioaktívnych látok. Svetlo sveta uzrela vďaka vedcom zo Spojeného kráľovstva a Ukrajiny, ktorí strávili tri roky skúmaním tejto oblasti a sledovaním prenosu rádioaktivity na plodiny pestované v uzavretej zóne. Vedci teraz dúfajú, že ich výrobok pomôže regiónu ekonomicky sa zotaviť a dúfajú tiež, že sa im podarí založiť sociálny podnik.

Profesor Jim Smith z University of Portsmouth, ktorý spolupracoval na projekte uviedol, že je veľmi rád z tohto úspechu. Zistenie, že fľaše vodky sa dajú vyrobiť z obilia, ktoré rastie v blízkosti Černobyľu, je v skutočnosti veľmi cenné. Chce, aby sa 75% zisku vrátilo miestnej komunite. „Myslím si, že je to najdôležitejšia fľaša liehovín na svete, pretože by to mohlo pomôcť hospodárskej obnove spoločenstiev žijúcich v opustených oblastiach a okolo nich. Niekoľko tisíc ľudí stále žije v uzavretej zóne, kde sú zakázané nové investície a taktiež využívanie poľnohospodárskej pôdy,“ povedal profesor.

A ak by ste si takúto fľašu budete chcieť zaobstarať, no máte určité obavy, tak vedzte, že ich mať vôbec nemusíte. Tím vedcov síce nameral rádioaktivitu v plodinách, no po destilácii okamžite ustúpila. V alkohole zostal iba prírodný uhlík, ktorý sa nachádza takmer v každej fľaši alkoholu. Destilovaný alkohol je zriedený minerálnou vodou z hlbokého kolektora v meste Černobyľ, ktoré sa nachádza len 10 km od reaktora, no je bez rádioaktivity. Profesor Smith dodal: „Po 33 rokoch by sa mohlo veľa opustených oblastí znovu bezpečne užívať na pestovanie plodín, a to bez potreby destilácie. Naším cieľom je vytvoriť produkt vysokej hodnoty na podporu hospodárskeho rozvoja oblastí mimo hlavnej zóny vylúčenia, kde žiarenie v súčasnosti nie je významným zdravotným rizikom.“

Zástupca vedúceho Štátnej agentúry Ukrajiny pre správu zóny vylúčenia, Oleg Nasvit, povedal: „Vítame túto iniciatívu na pomoc miestnym komunitám. Je dôležité, aby sme urobili všetko, čo je v našich silách na podporu obnovenia normálneho života v týchto oblastiach, pričom vždy kladieme dôraz na bezpečnosť. Ja by som to nazval kvalitným mesačným svitom, nie je to síce typické pre vodku s vyššou čistotou, ale má chuť zŕn z našich pôvodných ukrajinských destilačných metód, páči sa mi to.“

Existuje reálny predpoklad, že spoločnosť začne postupne a v malom rozsahu túto vodku s názvom ATOMIK vyrábať a dostane sa aj na pulty obchodov, možno už aj koncom tohto roka.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre