Vedci vyvinuli šošovky, ktoré dokážu obraz pohybom oka priblížiť, ale aj vzdialiť

485

Vedci vytvorili nový typ robotických kontaktných šošoviek, ktoré sú ovládané malými pohybmi oka. Znamená to, že ich užívatelia si môžu napríklad pomocou žmurknutia priblížiť aj vzdialiť obraz. Vedci rátajú s tým, že tento vynález im jedného dňa pomôže vyvinúť kamery, ktoré budú ovládané iba ľudskými očami.

Bežná kontaktná šošovka je vyrobená zo slanej vody a funguje tak, že kopíruje prírodné elektrické signály ľudského oka. Tento vynález je však iný a možno povedať, že aj trochu zvláštny. Medzi prednou a zadnou časťou oka je v zásade konštantné množstvo elektrického potenciálu, ktoré „funguje“, aj keď je oko zatvorené. Keď sa oči pohybujú alebo žmurkajú, je možné zmerať pohyb tohto elektrického potenciálu. Aj keď to mnohým z nás možno nedáva jasnú predstavu o čo presne ide, tak vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu to chápu presne. Vyvinuli totiž šošovku, ktorá využíva práve tieto elektrické signály.

Ide o elektrooculografické signály, ktoré umožňujú pohyb očí, aj keď je oko zatvorené. Vedúci štúdie, Dr. Shenggiang Cai, povedal: „Aj keď vaše oko nič nevidí alebo je zatvorené, stále dokážete hýbať očami a generovať tento elektrooklulografický signál.“ Na výrobu šošovky boli využité špeciálne polyméry, ktoré sa pri aplikácii elektrického prúdu rozširujú. Oko obklopuje päť elektród a pôsobia akoby boli svalmi. Keď sa polymér rozširuje a stáva sa konkávnejším, objektív sa priblíži.

Contact Lens fotografia
Foto od wuestenigel

Tím zmeral elektrooklulografické signály generované špecifickými pohybmi oka a mapoval ich na mäkkú biometrickú šošovku, ktorá potom reagovala na elektrické impulzy. Hore, dole, doľava, doprava – každý z týchto pohybov umožňuje šošovke reagovať. Vytvorili objektív schopný meniť ohniskovú vzdialenosť s každým elektrickým signálom. „Systém vyvinutý v tejto štúdii má v budúcnosti potenciál a možno ho využiť vo vizuálnych protézach, nastaviteľných sklách i robotike na diaľku,“ dodal doktor.

Aj keď je tento vynález veľmi zaujímavý, stále nevieme, kedy a či sa tieto šošovky niekedy dostanú na trh. Dr Cai však očakáva, že určite áno a dodal: „Systém vyvinutý v tejto štúdii má v budúcnosti naozaj reálny potenciál.“ Ako vieme, tak možnosti sú dnes už takmer nekonečné. Budúcnosť bude zrejme ešte veľmi zvláštne miesto.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre