Vedci vyvinuli zázračné lepidlo, ktoré dokáže zastaviť takmer akékoľvek krvácanie behom niekoľkých sekúnd

649

Vedcom sa podarilo vyvinúť zázračné „super-lepidlo“, ktoré dokáže liečiť smrteľné rany v priebehu niekoľkých sekúnd. Tento výkonný bio-gél má schopnosť zabrániť pacientom krvácať na operačných stoloch, dramaticky skrátiť dobu vyzdravenia pacienta a má schopnosť aj zachraňovať životy ľudí.

Toto lepidlo okamžite vytvorí akési tesnenie, dokonca aj na vlhkom tkanive, a to bez potreby svoriek alebo stehov. V experimentoch sa vedcom podarilo uzavrieť rezy a diery až do šírky 6 milimetrov v krvných cievach a orgánoch ošípaných – to všetko za 20 sekúnd. Neskôr boli tieto ošípané sledované počas dvojtýždňového obdobia a všetky sa podarilo uzdraviť bez abnormalít alebo vedľajších účinkov.

Foto od youtube

Profesor Hongwei Ouyang dúfa, že tento vynález bude do 3-5 rokoch k dispozícii aj pre bežných ľudí. „Nekontrolovateľné krvácanie je hlavným problémom pri chirurgických zákrokoch a aj po utrpenej traume,“ vysvetlil Ouyang, odborník na regeneračnú terapiu pracujúci na Univerzite medicíny v Zhejiang, Hangzhou, Čína. Toto lepidlo obsahuje vodu, želatínu a zmes chemikálií, ktoré sa vstrekujú do poškodeného tkaniva. Keď je lepidlo vystavené UV žiareniu, tak dokáže veľmi rýchlo stuhnúť. Hydrogél je ako guma, ktorá pôsobí ako také spojivové tkanivo.

Najdôležitejšie je, že hydrogél dokáže zastaviť aj vysokotlakové krvácanie z prsných karotických artérií s 5 až 6 mm dlhými reznými ranami. „Je to vôbec po prvýkrát, kedy sa podarilo zastaviť vysokotlakové krvácanie z bijúceho srdca so srdcovými dierkami, ktoré mali priemer 6 mm,“ povedal profesor Ouyang. Ďalej sa tiež vyjadril, že potenciálne aplikácie gélu sú neobmedzené – od operácie po využitie na bojisku alebo pri civilných katastrofách. Môže byť ľahko aplikovaný v akomkoľvek stave pacienta a dokáže zastaviť akékoľvek závažné krvácanie, ktoré súčasné lekárske gélové produkty zastaviť nedokážu.

Ďalšie štúdie sa teraz budú zaoberať tým, aby sa ukázala, respektíve potvrdila bezpečnosť lepidla aj v prípade, že sa bude využívať pri záchrane ľudských životov.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre