Vedcom sa po dlhých rokoch podarilo vyvinúť účinnú vakcínu, ktorá dokáže zastaviť alergiu na mačky

416

Milujete mačky, no ste na ne alergický? Čoskoro sa to všetko zmení, ak sa ujme nový „liek“. Vedci totiž vyvinuli vakcínu, ktorá je účinná v boji proti alergii na mačky a dokáže ju zastaviť. Ide o nepríjemnú alergiu, ktorá postihuje jedného človeka z desiatich, čo je skutočne vysoké číslo.

cat fotografia
Foto od StockSnap

Zrejme každý, kto je alergický a aj napriek tomu sa odmieta vzdať svojho domáceho miláčika vie, aké to je nepríjemné. Zaujímavé na tom je aj to, že vakcínu nedostanete vy, ale vaša mačka, čiže ten kto sa bojí ihiel, bude mať tak o jednu vrásku menej. V skutočnosti ide o to, že ste alergický na proteín typu Fel-dl, ktorý sa nachádza v kožušine zvieraťa. A keď sa dostane k vášmu imunitnému systému, tak ten si myslí, že je napadnutý, a preto uvoľňuje histamín. Výsledkom uvoľnenia histamínu je svrbenie či kýchanie, čiže typické prejavy alergie.

Alergia na mačky postihuje polovicu detí trpiacimi astmou, čo znamená, že postihnuté osoby musia na zmiernenie príznakov užívať antihistaminiká alebo inhalátory. Často to vedie k tomu, že rodina je nútená zbaviť sa tohto domáceho miláčika.

Vedci už 10 rokov neúnavne pracujú na vytvorení „HypoCat“ – vakcíny, ktorá spúšťa imunitný systém mačky, aby ten napadol a zničil proteín Fel-dl. Štúdia, ktorej zistenia boli uverejnené v časopise Journal of Allergy and Clinical Immunology, uviedla, že vakcína významne znížila množstvo produkovaného proteínu Fel-dl. U 54 testovaných mačiek v Univerzitnej nemocnici v Zürichu vo Švajčiarsku bolo vidieť zvýšenie obranných buniek potrebných na zničenie proteínu. Znamená to tiež to, že do troch rokov by sa mohla táto vakcína dostať na trh. „Z liečby by mohli profitovať ľudia aj zvieratá. U alergických majiteľov mačiek by sa znížili riziko vzniku chronických chorôb, ako je astma. Ich mačky by tak mohli zostať doma a nemuseli by pre ne hľadať útulok,“ povedal jeden z vedcov, ktorí sa podieľal na vytvorení vakcíny.

Túto vakcínu by dozaista prijal nejeden alergik, a tak zostava dúfať, že naozaj bude čoskoro dostupná pre každého, kto ju potrebuje.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre